Ukrajna nem aggódik amiatt, hogy Szlovákia azzal fenyegetőzik, hogy leállítja az áramszállításokat Kijevbe, mert az nem hajlandó meghosszabbítani az Oroszországgal kötött gázmegállapodást
– mondta az ország vezető energetikai tisztviselője alig néhány órával a vitatott paktum lejárta előtt. Kijev már korábban bejelentette, hogy nem hosszabbítja meg az orosz gáz ukrajnai tranzitjára vonatkozó szerződést, amely december 31-én éjfélkor lejár. Mindezzel leállnak a gázszállítások Szlovákia felé, az orosz Gazprommal meglévő hosszú távú megállapodása ellenére is.
Robert Fico szlovák miniszterelnök a héten arra figyelmeztetett, hogy kedvezőtlen intézkedéseket hozhat, beleértve az Ukrajnába irányuló villamosenergia-export leállítását a tél közepén, miután Kijev elutasította a 2019-es megállapodás meghosszabbítását, amely lehetővé teszi, hogy a gáz az országon keresztül Közép-Európába áramoljon.
Nem hiszem, hogy ezt megtennék
– mondta German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter, utalva az áramellátás leállításával való fenyegetés vonatkozásában a Politicónak adott interjúban, azzal érvelve, hogy a lépés teljesen ellentétes lenne az uniós szabályokkal. Hozzátette:
Nem valamiféle ingyenáramról vagy áramellátásról beszélünk, hanem az áramról, amelyért fizetünk.
Hangsúlyozta: Szlovákia évente több száz millió dollárt veszítene az export leállításával, és a jövőben elveszítené a potenciálisan olcsó ukrán áramellátáshoz való hozzáférést is.
Kijev az Európai Bizottsághoz, az EU végrehajtó testületéhez is fordult, hogy kezdjen hivatalos konzultációt a kérdésben
– mondta az ukrán energiaügyi miniszter, hozzátéve, hogy közben Kijev Romániából és Lengyelországból származó importtal pótolhatja a kieső energiát, és Varsó már felajánlotta támogatását a az ellátás lekapcsolásának esetére.
Ha az a cél, hogy Ukrajnának fájdalmat okozzon, akkor ebben a helyzetben ez nem működik
– mondta ukrán tárcavezető.
Az Ukrajnán át folytatott orosz gáztranzit leállítása ellenére sem lesz gázhiány Szlovákiában
– közölte kedden a pozsonyi gazdasági minisztérium, melyről az MTI tájékoztatott.
A tárca közlése szerint Szlovákiának az alternatív szállítási útvonalakért fizetett díjak miatt 177 millió euróval (72,5 milliárd forinttal) többe fog kerülni a gázbeszerzés. A szlovák gazdasági minisztérium tájékoztatása szerint az országnak elegendő gáz van a tározóiban, és alternatív szállítási forrásai is vannak 2025-re.