„A CDU/CSU kancellárjelöltje győzött a migrációs vitában: a Bundestagban a képviselők többsége megszavazta a menekültügyi fordulatot” – írja a német Bild. Ahogy arról lapunk is beszámolt, az elmúlt napokban komoly belpolitikai vitát okozott, hogy Friedrich Merz, a német konzervatív uniópártok (CDU/CSU) kancellárjelöltje hétfőn bejelentette, hogy a héten beterjeszti a határellenőrzés visszaállításáról szóló törvényjavaslatot akkor is, ha azt az AfD támogatásával fogadja el a német parlament.

Fotó: AFP
„Aki meg akarja szavazni ezeket az indítványokat, az tegye meg, aki pedig elutasítja őket, az utasítsa el. Nem tekintek sem jobbra, sem balra; csak előrenézek ezekben az ügyekben” – fogalmazott akkor a politikus.
A javaslatok szerint a jövőben a határon visszafordítanának minden olyan bevándorlót, aki érvényes okmányok nélkül érkezik – ami lényegében a magyar minta átvételét jelenti –, és megvonnák a német állampolgárságot azoktól a kettős állampolgároktól, akiket valamilyen súlyos bűncselekmény miatt elítéltek.
Más baloldali politikusok mellett Olaf Scholz német kancellár is bírálta Friedrich Merz javaslatát. Szerdán a német szövetségi parlament alsóházában (Bundestag) elmondott beszédében megbocsáthatatlan hibának nevezte azt, hogy a konzervatív politikai erők az általa szélsőjobboldalinak tartott Alternatíva Németországnak (AfD) támogatására számítanak a menekültpolitika szigorítására vonatkozó javaslatukhoz.
A menedékjog biztosítása a német jogszabályok és értékek stabil, sarkalatos eleme, ezt nem szabad megbolygatni
– jelentette ki a kancellár a menekültpolitika reformjáról folytatott vitában.
A szavazáson végül a Bundestag a CDU/CSU ötpontos terve mellett tette le voksát. Az FDP, néhány független képviselő és az AfD is támogatta a javaslatot.
348 képviselő szavazott az állásfoglalás mellett, 344 ellene.
„Ostyavékony többség – de jelentős politikai jelzés” – fogalmazott a Bild német lap tudósításában.
Mint írják, a vörös-zöldeknek nem sikerült megakadályozniuk az indítványt. Megjegyzik, hogy bár a határozati javaslat nem jogilag kötelező érvényű, a szavazás azt mutatja, hogy a többség támogatja a menekültstopot. Ez azt jelzi, hogy pénteken a törvénytervezetről való szavazáskor – amely már kötelező érvényű – szintén többségben lehetnek annak támogatói.