A tűzszünet életbe lépése után lemondott a nemzetbiztonsági miniszter

Három túsz, köztük a brit–izraeli Emily Damari, visszanyeri szabadságát, miután a Hamász és Izrael közötti tűzszünet megállapodás végre életbe lépett. A tűzszünet elindítása azonban késlekedett, mivel a Hamász nem teljesítette időben a túszok listájának benyújtását. A helyzet törékeny, de a remény megcsillant a hosszú hónapok óta tartó konfliktusban.

2025. 01. 19. 12:36
Ünneplő emberek a Hamász és Izrael közötti tűzszüneti és túszcsere-megállapodás bejelentése után 2025. január 19-én Gázavárosban, Gázában.
Ünneplő emberek a Hamász és Izrael közötti tűzszüneti és túszcsere-megállapodás bejelentése után 2025. január 19-én Gázavárosban, Gázában. Fotó: Anadolu via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vasárnap reggel háromórás késéssel ugyan, de életbe lépett a Hamász és Izrael közötti tűzszünet, amely az október 7-én kitört háború egyik első jelentős lépése a fegyveres összecsapások megszüntetése felé. A tűzszünet feltételei szerint a Hamász három izraeli túszt enged szabadon, míg Izrael palesztin foglyokat bocsát szabadon.

Az első nap során három női túszt enged szabadon a Hamász: Emily Damari, Doron Steinbrecher és Romi Gonen. Emily Damari, aki a brit–izraeli kettős állampolgárságú, október 7-én került fogságba.

 Romi Gonent a Supernova fesztiválon ejtették foglyul, míg Doron Steinbrechert a kibucából rabolták el. A családok számára a hír reménysugárként érkezett, bár a bizonytalanság még mindig óriási.

A tűzszünet tervezett kezdési időpontja vasárnap reggel 6.30 volt, de a Hamász technikai okokra hivatkozva nem adta le időben a szabadon bocsátandó túszok listáját. 

Ez Izrael légicsapásaihoz vezetett, amelyek újabb áldozatokat követeltek a Gázai övezetben. 

Végül 9.15-kor lépett életbe a megállapodás.

A tűzszünet megkötését belpolitikai feszültségek kísérték Izraelben. Itamar Ben-Gvir nemzetbiztonsági miniszter lemondott a kormányból, tiltakozva a Hamász terroristáinak szabadon bocsátása ellen. A Benjámin Netanjahu vezette koalíció így elvesztette hat parlamenti helyét, de az ellenzék támogatásának köszönhetően a kormány stabilitása továbbra is biztosított.

Az izraeli külügyminiszter, Gideon Saar szerint a tűzszünet fontos lépés, de a Hamász jelenléte továbbra is a térség instabilitását jelenti. 

Ha a Hamász hatalmon marad, a régió instabilitása folytatódhat

– figyelmeztetett Saar. A fegyveres konfliktus során több mint 46 ezren haltak meg és milliók váltak földönfutóvá.

Borítókép: Ünneplő emberek a Hamász és Izrael közötti tűzszüneti és túszcsere-megállapodás bejelentése után 2025. január 19-én Gázavárosban, Gázában (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.