Az EU vezetői üdvözölték a fegyverszünetet és az első túszok szabadon engedését

A brit belügyminiszter kétállami megoldást sürget.

Forrás: MTI2025. 01. 19. 21:10
Released British-Israeli hostage Emily Damari embraces her mother, Mandy, after being held in Gaza since the deadly October 7 2023 attack by Hamas
Emily Damari, egy kiszabadult túsz első találkozása édesanyjával Fotó: Reuters/ISRAEL DEFENSE FORCES
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

António Costa, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke vasárnap, az X közösségi platformon közzétett bejegyzésében üdvözölte a tűzszünet életbelépését Gázában, és az első három túsz szabadon engedését.

Megkönnyebbültünk, hogy végre kiszabadultak az első túszok, és a tűzszünet életbe lépésével humanitárius segélyek érkeznek a Gázai övezetbe

– írta. Felhívta a figyelmet, hogy a tűzszüneti egyezség – amelyet mindkét félnek be kell tartania – reménysugarat hozott a régióba. „A béke az egyetlen út előre” – hangsúlyozta.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap az összes túsz szabadon bocsátását sürgette.

Romi Gonen, Emily Damari és Doron Steinbrecher már szabadok. A többieknek követniük kell őket 

– írta Ursula von der Leyen az X közösségi platformon. „A túszok családjaikkal való újraegyesülésének látványa reménnyel tölti el a szívünket. Legyen ez egy új fejezet kezdete Izrael és a palesztin nép számára. A tűzszünetet fenn kell tartani! Európa támogatni fogja ezt” – tette hozzá.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, vasárnap három izraeli túsz, Romi Gonen, Emily Damari és Doron Steinbrecher szabadult ki a Hamász fogságából, és érkezett meg Izraelbe a Nemzetközi Vöröskereszt közreműködésével. A túszalku keretében a Hamász 42 nap alatt összesen 33 humanitárius esetnek minősített túszt enged el, a háború befejezéséért és az izraeli csapatok kivonásáért cserébe pedig további 64 izraeli szabadulhat.

Kétállami megoldást sürget a brit belügyminiszter

A brit külügyminiszter szerint a gázai tűzszüneti megállapodásnak el kell vezetnie az izraeli–palesztin konfliktus kétállami megoldásához.

David Lammy vasárnap esti nyilatkozatában üdvözölte, hogy a Gázai övezetet uraló Hamász iszlamista szervezet a tűzszüneti egyezmény alapján elengedte az első három túszt, köztük a brit állampolgárságú Emily Damarit.

Lammy köszönetet mondott Katarnak, Egyiptomnak és az Egyesült Államoknak, hogy elősegítették a túszok szabadon bocsátását.

A munkáspárti brit kormány külügyminisztere hangsúlyozta: London egyértelmű álláspontja az, hogy a fegyvernyugvási megállapodást maradéktalanul végre kell hajtani, az összes túsznak haza kell térnie és lehetővé kell tenni a segélyszállítmányok folyamatos beáramlását Gázába.

Lammy a londoni külügyi tárca által ismertetett nyilatkozatában kiemelte: 

a tűzszünetnek hiteles módon el kell vezetnie az izraeli–palesztin konfliktus kétállami megoldásához, amelynek alapján az izraeliek és a palesztinok békében élhetnek egymás szomszédságában.

A tűzszüneti megállapodás minapi kihirdetése után Sir Keir Starmer brit miniszterelnök is hasonló értelmű nyilatkozatot tett, kijelentve: a figyelmet ezután arra kell összpontosítani, hogy miként lehet véglegesen a jelenleginél jobb jövőt biztosítani az izraeli és a palesztin népnek. 

Starmer hangsúlyozta: ezt olyan kétállami megoldásra kell alapozni, amely garantálja Izrael biztonságát és stabilitását egy szuverén és életképes palesztin állam szomszédságában.

A kétállami megoldást London régóta az izraeli–palesztin konfliktus egyetlen lehetséges megoldásának tartja.

Borítókép: Emily Damari, egy kiszabadult túsz első találkozása édesanyjával (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.