Donald Trump hivatalosan is az Egyesült Államok elnöke

Január 20-án, magyar idő szerint késő délután iktatták be hivatalába Donald Trump megválasztott amerikai elnököt. Trump, az Egyesült Államok 47. elnökeként ígéretet tett népének, hogy „Amerika visszaveszi méltó helyét, mint a világ legnagyobb, legerősebb és legnagyobb tiszteletnek örvendő nemzete” – mondta beiktatása utáni beszédében.

2025. 01. 20. 21:38
Donald J. Trump beiktatása 47. elnökké
Donald J. Trump beiktatása 47. elnökké Forrás: Getty Images/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Donald Trump elnöki beiktatása előtt Washington DC-ben már tetőfokára hágott az ünnepi hangulat. A délelőtt folyamán a Szent János-templomban szentmisével kezdődött a beiktatási szertartás melyen, már Trump családja, köztük Ivanka és Eric Trump is részt vett. Ezt követően ment át az elnöki házaspár a Fehér Házba, ahol teára várta őket a leköszönő Joe Biden és felesége.

Isten hozott itthon

– e szavakkal fogadta Joe Biden leköszönő elnök Donald Trumpot.

Trump és Biden a találkozó után együtt ment át a Capitoliumba, ahol Trump eskütételére került sor. Az elnöki eskütétel helyi idő szerint délben, magyar idő szerint este hat órakor vette kezdetét, melyet a Magyar Nemzet is élőben közvetített.

Donald Trump második beiktatásán több korábbi elnök is részt vett. Jelen volt Bill Clinton volt elnök, Hillary Clinton volt külügyminiszter, George W. Bush volt korábbi elnök és felesége, Laura Bush is megérkezett a washingtoni Capitoliumba.

A beiktatáson jelen volt még Barack Obama is felesége, Michelle Obama nélkül. Mike Pence volt alelnököt sem kísérte el felesége, Karen Pence – írta az ABC.

A beiktatási ceremónián először J. D. Vance alelnök tette le az esküt családja körében.

Ezt követően tette le elnöki esküjét az Egyesült Államok 47. elnöke, Donald Trump. 

Az elnöki eskü szövegét John G. Roberts, a szövetségi legfelsőbb bíróság elnöke mondta előre.

Ünnepélyesen esküszöm, hogy az Egyesült Államok elnöki tisztségét hűségesen ellátom, és legjobb tudásom szerint megőrzöm, védelmezem és megvédem az Egyesült Államok Alkotmányát

– erősítette meg esküjében Trump.

A presbiteriánus Trump az eskütételkor, ahogy 2017-es beiktatásakor is, két Bibliára helyezte a kezét: a családira, amelyet még az édesanyjától kapott, és Abraham Lincolnéra, amelyre a rabszolgaság intézményének véget vető és az uniót megmentő 16. elnök esküdött 1861-es beiktatásakor.

Trump eskütétele után kezet fogott elődjével, Joe Bidennel, ezzel hivatalosan is az Egyesült Államok elnöke lett.

Trump ezt követően eskütételi beszédében „Amerika aranykorának” kezdetét hirdette meg. Az elnök szerint az ország hanyatlása véget ért, és ezentúl egy gyökeres változásokat hozó korszak veszi kezdetét. Trump beszédében élesen kritizálta elődje, Joe Biden kormányzását, és új politikai irányvonalat ígért az amerikai állampolgároknak és a kormányzás átalakításáról beszélt.

A jog mérlegét újra egyensúlyba hozzuk

– jelentette ki, utalva az igazságügyi minisztérium „politikai fegyverként” való használatának megszüntetésére.

Az emberek visszakapják a szabadságukat, a jólétüket és a demokráciájukat

– hangsúlyozta Trump, aki arról is beszélt, hogy a Los Angeles-i tűzvész „nem történhet meg többé”.

Trump beszédében kitért a választási kampány során Pennsylvaniában, Butlerben ellene megkísérelt merényletre. Az elnök úgy fogalmazott:

Az életemet Isten kegyelme mentette meg, hogy Amerika újra naggyá váljon. Ma aláírok egy sor történelmi elnöki rendeletet. Ezen intézkedésekkel elindítjuk Amerika teljes helyreállítását és a józan ész forradalmát. Minden a józan észről szól

– folytatta az elnök. Trump kijelentette, hogy nemzeti vészhelyzetet hirdet az Egyesült Államok déli határán, adminisztrációja egyik fő célkitűzéseként a határvédelem erősítése érdekében.

Donald  Trump elnöki beszéde eskütétele után
Donald  Trump elnöki beszéde eskütétele után (Fotó: Getty Images/AFP)

Trump beszédében arról is szólt, hogy azonnal átnevezi a Mexikói-öblöt Amerika-öbölre.

Amerika visszaveszi méltó helyét, mint a világ legnagyobb, legerősebb és legnagyobb tiszteletnek örvendő nemzete

– mondta Trump, hozzátéve, hogy ez a névváltoztatás is az ország erejét és hatalmát fogja szimbolizálni. Az elnök Panamáról is beszélt, amely szerinte megszegte a csatorna semlegességét biztosító szerződéseket.

Az amerikai hajókat túlzott díjakkal sújtják, és egyáltalán nem kezelik őket tisztességesen, beleértve az Egyesült Államok haditengerészetét is

– jelentette ki Trump, kiemelve Kína szerepét a Panama-csatornával kapcsolatban, amely szerinte elfogadhatatlan.

Kína irányítja a Panama-csatornát, pedig mi nem nekik adtuk azt, hanem Panamának. És most visszavesszük.

Trump kijelentette, hogy az Egyesült Államok az ő vezetése alatt megteszi az első lépéseket a Mars meghódítása felé.

Beteljesítjük a csillagok közötti sorsunkat, és amerikai asztronautákat küldünk, hogy elhelyezzék az amerikai zászlót a Marson

– hangoztatta. Trump hangsúlyozta, hogy elnöksége első hetében aláírja azokat az intézkedéseket, amelyek megszüntetik a kormányzat sokszínűségre, egyenlőségre és befogadásra vonatkozó programjait.

Olyan társadalmat fogunk kialakítani, amely színtelen és érdemeken alapul. A mai naptól kezdve az Egyesült Államok kormányának hivatalos politikája lesz, hogy csak két nem létezik: férfi és nő

– mondta Trump.

Emellett a katonai kérdések is napirendre kerültek. Trump hangsúlyozta, hogy elnöki örökségét béketeremtőként és egységet szorgalmazó vezetőként kívánja megalapozni, miközben az ország katonai erejét példátlan szintre emeli.

Ahogy 2017-ben, most is megépítjük a világ legerősebb hadseregét. Sikereinket nemcsak a megnyert csaták alapján mérjük, hanem azon háborúk alapján is, amelyeket befejezünk, vagy amelyekbe soha nem lépünk be

– jelentette ki.

Amerikát nem lehet megfélemlíteni, nem lehet legyőzni, és nem fog kudarcot vallani. A mai naptól az Egyesült Államok szabad, szuverén és független nemzet lesz

– tért vissza beszéde végén annak nyitógondolatához Trump.

Az elnöki beszédet követően az amerikai countryzene ismert előadója, Carrie Underwood lépett színpadra, hogy előadja az America the Beautiful című dalt, Trump ígéreteit és az ország nagyságát szimbolizálva.

Borítókép: Donald J. Trump beiktatása 47. elnökké (Fotó: Getty Images/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.