Friedrich Merz szerint a közvélemény-kutatásokat vezető konzervatív CDU/CSU pártszövetség nem fogja hagyni, hogy a bajorországi Aschaffenburgban történthez hasonló támadások normális eseménnyé váljanak, írja a The Guardian.
Mint ismert, Magdeburg után a napokban ismét egy szörnyű erőszakos cselekmény rázta meg Németországot. Egy késes támadó Bajorországban két embert ölt meg, három másik áldozatot pedig súlyos sérülésekkel kórházban ápolnak a migráns támadása után.
Merz kijelentette, hogy minden illegális bevándorlót vissza kell fordítani a határon, beleértve a háború vagy politikai üldöztetés elől védelmet keresőket is, és kész beutazási tilalmat elrendelni mindazok számára, akiknek nincs érvényes beutazási okmányuk.
A migránsokat fogva tartó központok számának növelésére szólított fel, hozzátéve, hogy a rendőrség által bűncselekmény miatt elfogott, távozásra felszólított, de azt megtagadó embereket őrizetbe kell venni és a lehető leggyorsabban ki kell toloncolni.
Merz élesen bírálta az EU menekültügyi és migrációs jogszabályait is, és a szabad mozgás schengeni elvétől való határozott eltérésre szólított fel. Megfogadta, hogy február 23-i megválasztása esetén állandó ellenőrzést vezet be Németország mind a kilenc, szomszédos országokkal közös határán.
Az aschaffenburgi merénylethez hasonló korábbi támadások miatt is a bevándorlásellenes jobboldali Alternativa Németországért (AfD) a felmérések szerint a második helyen áll. Olaf Scholz pártja, az SPD pedig a harmadik. A szociáldemokrata kancellár, Olaf Scholz is elítélte a terrorcselekményt, és kijelentette, hogy rosszul van, és belefáradt abba, hogy néhány hetente ilyen erőszakos cselekmények történnek, amelyeket olyan elkövetők követnek el, akik azért jöttek hozzájuk, hogy ott védelmet találjanak.
Nancy Faeser belügyminiszter is elismerte, hogy nem működik az uniós dublini rendszer, ugyanakkor megvédte minisztériuma kitoloncolási teljesítményét. Faeser figyelmeztette Merzet, hogy politikai haszonszerzésre használja fel a támadást, amivel a jobboldal kezére játszik.
Jürgen Herzing, Aschaffenburg szociáldemokrata polgármestere szerint nem szabad egy-egy személy támadásáért egy konkrét csoportot hibáztatni valamint kérte, hogy a düh, a gyász és a bosszú gondolatai ellenére ez ne fajuljon erőszakba és gyűlöletbe.
A Wilkommenskultur már a múlté
A migrációval és a migránsválsággal kapcsolatban az utóbbi években jelentősen átalakult a német politikai közélet, írta lapunk korábban. A 2015-ös merkeli Willkommenskulturt az azóta eltelt években az elutasítás váltotta fel.
Nyilvánvaló, hogy ennek a fordulatnak minden alkalommal újabb és újabb lökést adott, amikor rendszeresen újabb támadásokat követtek el bevándorlók, sok esetben olyanok, akik ellen már hatályos kiutasítási végzést hoztak az illetékes hatóságok, és mégis Németország területén tartózkodtak
– nyilatkozta lapunknak Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője.
A megdöbbentő aschaffenburgi késes támadás után a német társadalom is egyre inkább elutasítja Németország eddigi migrációs politikáját.