Elegük van a németeknek a willkommenskulturból

Az aschaffenburgi késes támadás ismét rávilágított arra, hogy a német politika fokozatosan elfordult a korábban hangoztatott willkommenskultur irányvonalától. A közvélemény is egyre inkább elutasítja Németország eddigi migrációs politikáját. Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint az események tovább gyorsíthatják ezt a folyamatot, különös tekintettel a közeledő németországi választásokra.

2025. 01. 23. 20:39
Erőszakos támadás több súlyos sérülttel Aschaffenburgban. Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Migrációval kapcsolatos kérdések tekintetében az utóbbi években jelentősen átalakult a német politikai közélet. Míg a 2015-ös menekülthullám idején a willkommenskultur jegyében a többségi politikai és társadalmi narratíva a befogadás mellett állt, az azóta eltelt időszakban lassú, de határozott elmozdulás figyelhető meg az elutasítás irányába. 

migráció
Migrációval kapcsolatos kérdések tekintetében az utóbbi években jelentősen átalakult a német politikai közélet. Az aschaffenburgi Schöntal parkban történt halálos késes támadás után csendes megemlékezést szerveztek a helyiek. (Fotó: Daniel Vogl / DPA / AFP).

Szikra Levente, az Alapjogokért Központ vezető elemzője szerint a fordulatot nagyban befolyásolták az olyan események, mint a migránsok által elkövetett terrortámadások és erőszakos cselekmények.

Nyilvánvaló, hogy ennek a fordulatnak minden alkalommal újabb és újabb lökést adott, amikor rendszeresen újabb támadásokat követtek el bevándorlók, sok esetben olyanok, akik ellen már hatályos kiutasítási végzést hoztak az illetékes hatóságok, és mégis Németország területén tartózkodtak

– fogalmazott az elemző.

Az Aschaffenburgban nemrégiben történt késeléses támadás újabb példa erre a tendenciára. Az ilyen esetek jelentősen hozzájárulnak a közvélemény átalakulásához, amelyre a politikai pártok is egyre inkább reflektálnak.

Szikra Levente rámutatott arra is, hogy Orbán Viktor magyar miniszterelnök már 2015 óta azt hangsúlyozza, hogy a problémákat helyben kell megoldani, nem pedig Európába hozni.

Azt lehet mondani, hogy tíz év elteltével jutott el a német politika egy része ahhoz, hogy ugyanazt követelje, amit Magyarország már 2015 óta folyamatosan megvalósít

 – emelte ki az elemző.

Migrációs politika Németországban: az előre hozott választások esetében döntő lehet 

Ma már a Kereszténydemokrata Unió (CDU) is egyre inkább azt az irányt követi, amely szerint a menedékkérelmeket Németországon kívül kellene elbírálni. Ez a szemléletmód azonban nem mentes az ellentmondásoktól, hiszen a CDU korábbi kormányzati felelőssége megkérdőjelezi hitelességét ebben a kérdésben.

Február 23-án előre hozott választásokat tartanak Németországban, ami tovább erősíti a migrációval kapcsolatos témák politikai jelentőségét. Szikra Levente szerint a közvéleményben zajló átalakulás mostanra érte el azt a szintet, hogy már nemcsak az AfD, hanem más nagyobb pártok is közelebb kerültek a magyar álláspontút képviselő politikához.

Borítókép: Erőszakos támadás több súlyos sérülttel Aschaffenburgban (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.