Negyvenhárom nappal a német országgyűlési választások előtt Olaf Scholz pártja a szociáldemokraták (SPD) a harmadik helyen állnak a közvélemény-kutatásokban. A párt Olaf Scholzot választja ismét kancellárjelöltjévé, abban bízva, hogy felzárkózhat a kereszténydemokrata kancellárjelölt Friedrich Merz mögé.
A 2021-es szövetségi választáson a párt 14 százalékon indult Scholz kancellárjelölttel. Egész Németország nevetett, a végén Scholz lett a kancellár – fogalmazott a Tagesschau német lap. Rolf Mützenich, az SPD parlamenti frakcióvezetője már a Bundestagban megjósolta, amitől Friedrich Merz CDU-vezér is tart: az SPD jóval 20 százalék felett lesz a választáson.
„Felzárkózó párt vagyunk” – hangsúlyozta Mützenich, írja a Tagesschau.
A német lap értékelése szerint a szociáldemokraták védjegye az óvatosság, ha pedig külpolitikáról van szó, Scholz átvette a vezetést: Olaf Scholz az orosz–ukrán háború alatt tanúsított megfontolt magatartása most kamatozhat. Friedrich Merz, a CDU kancellárjelöltje és pártvezetője határozott erőfeszítéseket kér Németországtól a következő években.
„Várni fogunk valamit magunktól – a politikától, de az emberektől is. Nagy erőfeszítésre van szükségünk ebben az országban, hogy újra jól menjenek a dolgok. És megvannak az esélyeink” – fogalmazott.
Miközben a nagy német pártok csatáznak, Elon Musk és az egyre népszerűbb Alternatíva Németországért (AfD) párt társelnökének beszélgetésétől hangos a német közvélemény. Musk korábban határozottan kiállt a jobboldali párt mellett, beszélgetésükben pedig az AfD társelnöke, Alice Weidel élesen bírálta a mostani német kormányt.
Az Insa közvélemény-kutató legfrissebb felmérése szerint az Alternatíva Németországért (AfD) jelentős mértékben növelte támogatottságát, miközben Németország a februárra tervezett előre hozott szövetségi választásokra készül. A január elején készült felmérés alapján az AfD 21,5 százalékot érne el, ha most tartanák a választásokat – ez a párt legmagasabb eredménye az elmúlt év során. Eközben a Friedrich Merz kancellárjelölt vezette konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) és Keresztényszociális Unió (CSU) pártszövetség (CDU/CSU) továbbra is 31 százalékos támogatottságon áll, megegyezően decemberi eredményével. A kormányzó Szociáldemokrata Párt (SPD) ugyanakkor kisebb visszaesést könyvelhetett el, támogatottsága egy százalékponttal, 15,5 százalékra csökkent.
– Az, hogy Weidellel Musk az X-en beszélgetett, egyfajta PR-akció is volt, ezzel egy második nyilvánosságot tud teremteni, bár úgy vélem, Európában ha kisebb mértékben is, de meg fog maradni a cenzúra – mondta lapunknak Kiszelly Zoltán, a Századvég politikai elemzési igazgatója Musk AfD melletti kiállása kapcsán. A szakértő szerint Németországban továbbra is a nagykoalíció a legvalószínűbb forgatókönyv a választások után, ez nem változott.
Annyi igen, hogy a CDU tovább gyengül, és szégyen lenne, ha az eredményük harminc százalék alá esne. A SPD-n belül is folyik a harc, Nancy Faeser ki szeretné toloncolni a szíreket, ami már a választási kampány része. Ezekkel a lépésekkel a szociáldemokraták jönnek fel. Ezzel együtt úgy látszik, hogy a CDU és az SPD megugorja együtt az abszolút többséget. Az AfD 20-25 százalékra számíthat, de várhatóan nem lesz meg neki az ún. blokkoló kisebbséghez kellő 33 százalék
– vélekedett a szakértő.
Kiszelly Zoltán szerint a liberálisok kiesnek, a szélsőbal kiesik, és amit ezek a pártok elvesztenek, azokat a szavazatokat megkapja a nagykoalíció és az AfD.
Azt tartom valószínűnek, hogy ugyanúgy, mint 2017-től az AfD lesz a legerősebb ellenzéki párt, de nem kap semmilyen jogosítványt, hasonlóan, mint a Patrióták az Európai Parlamentben.
AfD-biztossá tették a törvényhozást
– Azért módosították az alaptörvényt, hogy ne tudják blokkolni az alkotmánybírók kinevezését, és felkészültek ara, hogy ha az AfD és a BSW együtt akár egy blokkoló kisebbséget alkotna. A felsőházban a mainstream pártoknak van többségük, így azt nem tudja az AfD megkerülni – hangsúlyozta Kiszelly Zoltán.
A szakértő szerint Németországban ahhoz elitváltásra lenne szükség, hogy olyan helyzet álljon elő, ami Ausztriában lehetővé teszi a szabadságpárt kormányra kerülését.
Az AfD-vel kapcsolatban Merz kizárta az együttműködés minden formáját: vezetése alatt nem lesz együttműködés a CDU és az AfD között.
Mi nem dolgozunk olyan párttal, amelyik idegengyűlölő, antiszemita, amelyik soraiban tartja a jobboldali radikálisokat és a bűnözőket, amelyik flörtöl Oroszországgal és ki akar lépni a NATO-ból és az Európai Unióból
– fogalmazott Merz.
Az AfD nem tud akkorát győzni, hogy kormányra kerüljön
– hangsúlyozta a szakértő is. – Az az úgy nevezett tűzfal, ami Ausztriában összeomlott, megkönnyíti a mérsékelt pártok szavazóinak az átszavazását, de az AfD számára várhatóan ez is kevés lesz – összegezte Kiszelly Zoltán.