Joe Biden amerikai elnök búcsúbeszéde vegyes reakciókat váltott ki. Míg a demokraták pozitívan értékelték Biden elnökségét, a republikánusok többsége negatívan ítélte meg a beszédet és a Biden-adminisztráció teljesítményét.
Sokan a történelem legrosszabb búcsúbeszédének nevezték, kritizálva a beszéd hangnemét és tartalmát – írja a Foxnews.com.
Nancy Mace republikánus képviselő úgy fogalmazott, iróniával teli, hogy Joe Biden a búcsúbeszédében a demokráciáról, a szabad sajtóról, az intézményekről és a hatalommal való visszaélésről beszélt. Greg Gutfeld Fox News műsorvezető szégyenteljes és szánalmas befejezésnek nevezte azt. Konzervatív véleményvezérek a Biden-adminisztráció energiapolitikáját, nemzetbiztonsági intézkedéseit, gazdaságpolitikáját és külpolitikáját is bírálták.
A republikánus szenátorok Biden beszédét jelentéktelennek és ellentmondásosnak nevezték, kritizálva, hogy a klímaváltozásról beszélt a határbiztonság, a költségek csökkentése és az erőből fakadó béke előtt. Más republikánus politikusok a beszédet hazugságokkal telinek nevezték.
Volt demokraták is csalódottak voltak, és sötét hangneműnek tartották a beszédet – mutat rá a Foxnews.
Egyes demokraták azonban méltatták Biden elnökségét, kiemelve az amerikai gazdaság fellendülését és a történelmi munkaerő-növekedést. Barack Obama volt elnök is pozitívan nyilatkozott Biden munkájáról, méltatva a gazdasági fellendülést, az infrastruktúra-fejlesztést és a klímaváltozás elleni küzdelmet.
Amerikához hasonlóan a Szabadságszobor sem áll mozdulatlanul. Szó szerint átlép egy eltört láncon, az emberi rabszolgaság szimbólumán. Menetel. És szó szerint mozog. Úgy építették, hogy előre-hátra imbolyogjon, hogy ellenálljon a viharos időjárás dühének, hogy kiállja az idő próbáját, mert a viharok mindig jönnek
– mondta Joe Biden, majd később kitért a hatalomgyakorlásra is.
Folyamatos viták vannak a hatalomról és annak gyakorlásáról. Arról, hogy a hatalmunk példájával vagy a példánk erejével vezetünk-e. Arról, hogy merünk-e szembeszállni a hatalommal való visszaéléssel, vagy engedünk neki.
Joe Biden elnöksége nem volt mentes a korrupciótól és a kegyelmi botrányoktól sem. Az elnök fia, Hunter Biden, tapasztalat nélkül, évi egymillió dollárért ült be az ukrán Burisma energetikai cég felügyelőbizottságába.
Joe Biden később beismerte, hogy alelnökként az amerikai segélyek megvonásával kényszerítette az ukránokat a Burisma tulajdonosával szembeni vizsgálatot végző főügyész eltávolítására – pontosan abban az időszakban, amikor fia a cég felügyelőbizottságában dolgozott.
Joe Biden elnök teljes kegyelmet adott Hunter Biden fiának, ami hatalmas botrányt robbantott ki. A döntés mögött meghúzódó okok és a lehetséges következmények vizsgálata komoly kérdéseket vet fel a hatalommal való esetleges visszaélésről. Hunter Biden bűncselekményei, köztük a hamis tanúzás és az adócsalás, már régóta a nyilvánosság érdeklődésének középpontjában álltak.
A vádlott bűnösségét a bíróság megállapította, de a teljes kegyelem megakadályozta a büntetés kiszabását.
A leköszönő elnök egészségi állapota is gyakorta téma volt az elnöksége alatt. Többször is elesett, illetve érthetetlen helyzetbe keverte magát.
Borítókép: Joe Biden leköszönő amerikai elnök. (Fotó: AFP)