Joe Bidenből hatalomra kerülése után hamar kiábrándultak az amerikaiak, szinte teljes hivatali ideje alatt rendkívül alacsony népszerűségi mutatókat produkált.
Még a demokraták felé húzó CNN egyik riportere is annak a véleményének adott hangot, hogy Bidenre leginkább úgy fog emlékezni az utókor, mint „a pasas a két Trump-ciklus között”. Az idős elnök megítélését nem csupán az egyre gyakoribb zavarodottsága, a nemzetközi vezetőkkel folytatott megbeszéléseken való beégései, vagy a hosszú szabadságai rombolják, de a családját körüllengő korrupciós vádak is.
Bár maga Biden elkerülte, hogy hivatalosan is elinduljon ellene az alkotmányos felelősségre vonási (impeachment) eljárás a hivatali ideje alatt, az ehhez szükséges kongresszusi vizsgálat már folyamatban volt ellene. A képviselők többek között a testvérét, Jim Bident, és a fiát, Hunter Bident is behívták tanúskodni.
A családi „üzlet” középpontjában az utóbbi áll. Bár az ifjabbik Biden ellen „csupán” egy fegyvertartással kapcsolatos bűncselekmény és egy adócsalási ügy miatt indult büntetőeljárás, az előkerült bizonyítékok alapján dollármilliókat kasszírozott abból, hogy gyakorlatilag áruba bocsátotta az apjához való hozzáférést még annak alelnöki ciklusa idején, többek között ukrán és kínai üzleti köröknek.
Joe Biden ugyan tagadta, hogy bármi köze lett volna fia üzleti ügyeihez, ezt azonban több tanúvallomás és egyéb bizonyíték is cáfolta. Hunter Biden egyik korábbi üzlettársa, Tony Bobulinski a meghallgatáson egy demokrata képviselő kérdésére válaszolva kijelentette, látta és érintettje volt annak, hogy Joe Biden súlyos bűncselekményeket és szabálysértéseket követett el.
Ön többször tagadta szerepét a családja üzleti tevékenységében, de a bizottság birtokába került bizonyítékok – köztük banki iratok és tanúvallomások – teljesen ellentmondanak az ön álláspontjának ebben az ügyben
– fogalmazott James Comer, a képviselőház felügyeleti bizottságának vezetője abban a levélben, amelyben magát az elnököt is tanúskodni hívta, és amely 24 millió dollárt jelölt meg azon összegként, ami Joe Biden családjához különböző külföldi ügyletek keretében érkezett.
Mint arról beszámoltunk, Hunter Biden évi egymillió dolláros díjazásért ült be az ukrán Burisma energetika cég felügyelőbizottságába, annak ellenére, hogy semmilyen tapasztalattal nem rendelkezett a területen.
Joe Biden pedig később maga vallotta be, hogy alelnökként az amerikai segély visszatartásával vette rá az ukránokat a Burisma tulajdonosa ellen vizsgálódó főügyész kirúgására történetesen épp az alatt az idő alatt, amikor a fia a cég felügyelőbizottságának tagja volt.
A képviselőház felügyeleti bizottságának vizsgálata feltárta, hogy csak a Burismától 6,5 millió dollár, a kínai üzletekből nyolcmillió dollár, Romániából pedig további hárommillió dollár folyhatott be a Biden család különböző tagjaihoz, illetve bizalmasaikhoz.
Hunter Bident azonban ezekben az ügyekben már nem lehet felelősségre vonni, az apja ugyanis elnöki hatalmával (vissza)élve december elsején kegyelmet adott neki. Míg maga a kegyelem ténye nem egyedülálló, a részletei annál megdöbbentőbbek: 2014. január 1-jétől a kegyelem kiadásának időpontjáig mindenre kiterjed. Ilyen széles körű elnöki kegyelemre eddig csak egyszer volt példa az amerikai történelemben, amikor Gerald Ford adott kegyelmet Richard Nixonnak.
A kegyelem indoklásában ráadásul Biden az egész amerikai igazságszolgáltatás tekintélyét aláásta, amikor azzal vádaskodott, hogy a fiát „csak a vezetékneve” miatt fogták perbe a köztörvényes bűncselekményekért. Ezt David Weiss különleges ügyész, akit Joe Biden igazságügyi minisztere, Merrick Garland nevezett ki Hunter Biden ügyeinek vizsgálatára, határozottan visszautasította.
Weiss épp a napokban tette közzé az ifjabb Biden körüli vizsgálatról szóló 280 oldalas jelentését, ami azonban heves kritikákat váltott ki. James Comer, a képviselőház felügyeleti elnöke „hiányosnak” minősítette Weiss jelentését, írja a Fox News amerikai televíziós hálózat.
A Weiss-jelentés túl sok kérdést hagy megválaszolatlanul, és az amerikai nép válaszokat érdemel. A DOJ [igazságügyi minisztérium], az FBI és az IRS vezetésének már a kezdetektől fogva helyesen kellett volna cselekednie. Nem kellett volna kockáztatnunk a karrierünket azért, hogy véget vessünk az elnök fiának nyújtott kedvezményes bánásmódnak. Évekkel később még mindig a bejelentők megtorlásával nézünk szembe
– írta a két informátor, akik felhívták a képviselőház figyelmét arra, hogy a szövetségi adóhivatal megpróbálja eltussolni az ifjabbik Biden adócsalási ügyét közös üzenetében, amelyet az Empower Oversight, az informátorokat képviselő jogi csoport osztott meg.
Borítókép: Joe Biden leköszönő amerikai elnök dicstelenül búcsúzik (Fotó: AFP)