– Maga az elnöki kegyelem nem újdonság – mondta el lapunk kérdésére Fekete Rajmund, a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója. – Ami kiemeli Joe Biden amerikai elnök döntését – amivel fia, Hunter Biden kegyelmet kapott –, az az időzítés, és az egyértelműen személyes volta – tette hozzá.
Biden ezzel bevallotta, hogy hazudott, hiszen korábban azt mondta, nem fogja akadályozni a független igazságszolgáltatást
– emelte ki a szakértő.
Amit az elnök tett, az kifejezetten káros az Egyesült Államok igazságszolgáltatásába vetett általános hit szempontjából, ugyanis az amerikai választóknak ez a kegyelem tulajdonképpen azt üzeni, hogy az elnöki jogkör minden további nélkül használható arra, hogy személyes okokból mentsen fel egy köztudottan kábítószer- és alkoholfüggő, korrupt családtagot. Káros ugyanakkor a demokraták számára is, hiszen a republikánusok hatékony fegyverként használhatják ellenük, továbbá felerősíti azokat a vádakat, amelyek szerint az amerikai igazságszolgáltatás nem független.
Trump szerint a január 6-i események, a Capitolium ostroma miatt letartóztatottak valójában túszok, és ha a hivatalba lépése után szabadon engedi őket, a demokraták nem tudnak politikailag visszatámadni
– világított rá Fekete Rajmund.
A politikában nem lehet ilyen érzelemvezérelt döntéseket hozni, ráadásul Hunter Biden személyében olyasvalaki kapott most kegyelmet, akinek hosszú a bűnlajstroma. 2013-ban például azért bocsátották el már az első napján a haditengerészet tartalékos erőitől, mert pozitív drogtesztet produkált. Az adócsalási ügyében azzal vádolták, hogy 2016 és 2019 között szándékosan nem fizetett be 1,4 millió dollárnyi (közel 500 millió forint) jövedelemadót. Nem beszélve arról, amikor kábítószer-fogyasztással és illegális fegyvervásárlással vádolták.
Ez egy példátlanul széles körű kegyelem volt, hiszen 2014. január 1-jétől a kegyelem kiadásának napjáig mindenre kiterjed. Ilyen széles körű kegyelemre egyetlen példa volt az amerikai történelem során, amikor Gerald Ford adott kegyelmet Richard Nixonnak
– mondta Fekete Rajmund.
Természetesen a demokrata oldalról ezúttal is zajlott a szerecsenmosdatás, elég csak elolvasni a The Washington Postban megjelent írást, amely igyekszik mentegetni Biden döntését – tette hozzá.
Joe Biden nehéz helyzetbe hozná Trumpot?
A szakértő nem tartja kizártnak, hogy ennek és az elmúlt napokban Ukrajnával kapcsolatban meghozott döntéseknek az lehet a célja, hogy olyan helyzetbe hozzák Donald Trumpot, hogy beleragadjon az orosz–ukrán háborúba, és ne tudja beváltani a vérontás lezárásával kapcsolatos ígéretét. Ezt ugyanis fel tudnák használni ellene a demokraták.
Volt már példa hasonlóra, amikor nem sokkal az Izrael elleni tavaly októberi terrortámadás után egy olyan javaslatot próbált keresztülvinni Biden, amely egy csomagban kezelte volna az Ukrajnának szánt támogatást az izraelivel, valamint a határvédelemmel – emelte ki Fekete Rajmund.
Olyan aknákat helyezhetnek el a következő republikánus kormányzat számára, amelyeket aztán politikai fegyverként használhatnak Trump ellen
– hívta fel a figyelmet a szakértő.
Az amerikai közvélemény viszont egyértelműen átlát a szitán, nem véletlenül nyerte meg Trump ilyen fölénnyel az elnökválasztást.
Egyértelmű volt, hogy az amerikaiak a változásra szavaztak
– fogalmazott Fekete Rajmund.
Biden döntése azt üzeni a világnak, hogy a király meztelen. A magyar kormány 2010 óta hívja fel a figyelmet ezekre a visszásságokra és a kettős mércére – legyen szó a demokrácia állapotáról, az antiszemitizmusról vagy éppen a médiaviszonyokról.
Láthattuk, hogyan próbálták Trumpot minden eszközzel ellehetetleníteni, ha kellett, jogilag, ha kellett, anyagilag és ha kellett, fizikailag, gondoljunk csak az ellene elkövetett merényletkísérletekre
– mutatott rá a Kommunizmuskutató Intézet igazgatója.
Borítókép: Joe Biden amerikai elnök (Fotó: AFP)