Donald Trump, aki egy hete lépett hivatalba második ciklusában, kemény intézkedésekkel reagált Kolumbia elutasító magatartására, miután az ország megtagadta, hogy amerikai katonai gépek deportált migránsokat szállítsanak vissza területére. Az elnök az intézkedéseket „nemzeti biztonsági szükséghelyzetként” indokolta, kijelentve, hogy Kolumbia megszegte a jogi kötelezettségeit.
A Trump által elrendelt szankciók magukban foglalják az összes kolumbiai importárura kivetett 25 százalékos védővámot, amelyet egy héten belül akár 50 százalékra is növelhetnek. Emellett az amerikai hatóságok szigorúbb határ- és szállítmány-ellenőrzéseket vezetnek be, vízumkorlátozásokat helyeznek kilátásba kolumbiai tisztviselők és szövetségeseik számára, valamint pénzügyi szankciókat vetnek ki.
Trump szerint ezek a lépések szükségesek ahhoz, hogy megállítsák az illegális bevándorlást, amelyet „nemzeti vészhelyzetnek” nevezett.
Nem fogjuk megengedni, hogy Kolumbia megszegje kötelezettségeit és büntetlenül hagyja az Egyesült Államokba küldött bűnözőket
– írta Trump a Truth Social platformján.
Kolumbia válasza Trump számára
Gustavo Petro kolumbiai elnök elítélte az amerikai deportálási gyakorlatot, és kijelentette, hogy Kolumbia csak civil gépekkel fogadja vissza az állampolgárait. Petro szerint a migránsokkal szembeni bánásmód „méltóságot és tiszteletet” érdemel. A kolumbiai elnök azt is hangsúlyozta, hogy több mint 15 ezer amerikai él Kolumbiában jogi státusz nélkül, rámutatva a bevándorlási problémák kölcsönösségére.
Kolumbia mellett Mexikó is elutasította az amerikai katonai deportálási gépek fogadását, bár Trump nem vetett ki hasonló szankciókat Mexikóra, ami szakértők szerint az Egyesült Államok és Mexikó közötti gazdasági függőséggel magyarázható. Brazília szintén bírálta az amerikai gyakorlatot, miután egy deportációs járaton bilincsbe verve szállítottak vissza migránsokat.
A Trump-adminisztráció által alkalmazott gazdasági nyomás komoly gazdasági következményekkel járhat Kolumbiára nézve. Az ország legfőbb exportcikkei – köztük az olaj, kávé és fémek – jelentős áremelkedést okozhatnak az amerikai fogyasztók számára a védővámok miatt.
Elemzői figyelmeztetések
Sergio Guzmán, a Colombia Risk Analysis vezetője szerint a pénzügyi szankciók akár gazdasági összeomlást is eredményezhetnek Kolumbiában, mivel az Egyesült Államok az ország legfontosabb kereskedelmi partnere.
Guzmán szerint Trump intézkedései azt mutatják, hogy a Fehér Ház kész példát statuálni azokkal az országokkal, amelyek nem hajlandóak együttműködni az amerikai bevándorlási politikával. A kereskedelmi szakértők azonban arra figyelmeztetnek, hogy a védővámok hosszú távon inflációhoz és a fogyasztói árak drasztikus emelkedéséhez vezethetnek.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Gustavo Petro kolumbiai elnök (Forrás: AFP)