A New York Post cikke szerint a számítógép kompromittáló információkat tartalmazott Joe Bidenről és a Burisma ukrán energiacégről, valamint a Biden család piszkos ügyeiről, s a volt elnök családját körülvevő korrupciós hálóról. A szakértők akkor azt mondták, hogy az „orosz dezinformáció klasszikus jegyeire” utal az akció.
A levélben azt állították, hogy bár nincs bizonyíték orosz beavatkozásra, a számítógép tartalma mégis orosz dezinformációs műveletre utal.
A 2020-as amerikai elnökválasztási kampány egyik legvitatottabb kérdése Hunter Biden, Joe Biden akkori elnökjelölt fiának laptopja volt. A Delaware államban egy számítógépszervizben hagyott eszközről származó információk – e-mailek és fényképek – olyan adatokat tartalmaztak, amelyek a republikánusok szerint komoly nemzetbiztonsági kockázatot és potenciális korrupciót jelentettek.
A republikánusok azzal vádolták Joe Bident, hogy fia külföldi üzleti partnereivel való találkozókon vett részt, és anyagi hasznot húzott ezekből az üzletekből.
Ez a vád arra utalt, hogy Biden érdekellentétben volt, és potenciálisan külföldi befolyás alatt állt.
A republikánusok a laptop tartalmára hivatkozva további vizsgálatokat követeltek, kiemelve a nemzetbiztonsági aspektusokat. A felmerült aggodalmak közé tartozott, hogy Hunter Biden külföldi üzleti partnereinek kapcsolatai befolyásolhatták vagy kompromittálhatták Joe Biden politikai döntéseit, illetve, hogy a laptop adatai érzékeny információkat tartalmazhattak, amelyek külföldi hatalmak kezébe kerülhettek.
A laptop ügyének politikai következményei messze túlmutatnak a 2020-as választásokon, és a jövőben is várhatóan befolyásolni fogják az amerikai politikai diskurzust. A nemzetbiztonsági aggodalmak és a potenciális korrupció kérdése továbbra is nyitott marad.
A most visszavont engedélyekkel érintett egykori tisztviselők között van James Clapper volt nemzeti hírszerzési igazgató, valamint John Bolton volt nemzetbiztonsági tanácsadó, Michael Hayden, John Brennan és Leon Panetta volt CIA- és védelmi miniszter is. A Fox News Digital korábban beszámolt róla, hogy az igazságügyi minisztérium nyomozói tudatában voltak annak, hogy Hunter Biden laptopját nem manipulálták és megbízható bizonyítékokat tartalmaz.
A biztonsági engedélyek visszavonása egyike volt a Trump által a beiktatási napon aláírt végrehajtási utasításoknak. Ezek között szerepel a párizsi klímaegyezményből való kilépés, a Biden-kormányzat több mint nyolcvan végrehajtási utasításának visszavonása, a szövetségi kormányzati felvételi és szabályozási moratórium, a szólásszabadság korlátozásának megakadályozása és a megélhetési válság kezelésére vonatkozó utasítások.
Trump már első elnöki ciklusa alatt is kilépett a párizsi klímaegyezményből.
A lépés összhangban van a republikánus politikusok, köztük Lindsey Graham szenátor korábbi javaslataival, akik a tisztviselők biztonsági engedélyeinek visszavonását szorgalmazták.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök (Fotó: AFP)