Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Varsóban találkozott egy sor kulcsfontosságú nemzetközi és kétoldalú kérdés megvitatására. A találkozó fókuszában az orosz–ukrán háború, az Európai Unióval kapcsolatos ügyek és a lengyel–ukrán történelmi feszültségek álltak.
Tusk a sajtótájékoztatón kijelentette, hogy Oroszország világszerte légiterrort tervezett, amelyek célpontjai nemcsak Lengyelország, hanem a nemzetközi légi közlekedés is lehettek.
Lengyelország kulcsszerepet játszik Európában az orosz hibrid hadviseléssel szembeni fellépésben
– hangsúlyozta Tusk. A miniszterelnök szerint a lengyel elnökség az Európai Unióban továbbra is prioritásként kezeli az ilyen fenyegetésekkel szembeni közös fellépést.
A találkozó másik fontos témája Ukrajna esetleges uniós tagsága volt.
Tusk bejelentette, hogy Lengyelország, az EU soros elnökeként mindent megtesz azért, hogy az ukrán csatlakozási folyamat felgyorsuljon.
A lengyel elnökség célja, hogy megtörje az elmúlt hónapok holtpontját
– mondta. Zelenszkij kiemelte, hogy Ukrajna EU- és NATO-tagsága nemcsak hazájának, hanem egész Európának stabilitást és biztonságot hozna.
Minél hamarabb válik Ukrajna az Európai Unió és a NATO tagjává, annál gyorsabban érkezik el a geopolitikai biztonság
– fogalmazott az ukrán elnök. A találkozón a felek a második világháború alatti volhíniai mészárlás kérdését is megvitatták, amely évtizedek óta feszültséget okoz a két ország kapcsolatában. Tusk pozitívumként értékelte, hogy a felek előreléptek az első exhumálások megkezdése felé.
A lengyel családok számára alapvető fontosságú, hogy méltósággal temethessék el szeretteiket
– mondta Tusk. Bár részletek nem kerültek nyilvánosságra, a miniszterelnök áttörésként értékelte a felek közötti megállapodást.
Zelenszkij megkongatta a vészharangot
A találkozó napján Oroszország ismét heves rakétatámadásokat intézett Ukrajna ellen.
Zelenszkij beszámolója szerint több mint 40 rakétát és 70 drónt vetettek be az ukrán energiahálózat ellen. A támadások jelentős károkat okoztak, különösen Lviv és Ivano-Frankivszk régióiban, ahol több energialétesítményt is megsemmisítettek. A helyzet tovább súlyosbodott, amikor az orosz védelmi minisztérium megerősítette, hogy „kritikus fontosságú infrastruktúrákat” támadtak, beleértve az ukrán katonai ipar működését biztosító létesítményeket is.
A találkozó további fontos üzenete az volt, hogy Lengyelország és Ukrajna szorosabb együttműködésre törekszik az orosz fenyegetés elleni védekezésben.
Tusk szerint a háború továbbra is egyértelmű kihívást jelent Európa számára, és minden nyugati országnak egyesítenie kell erőit az orosz hibrid háborúval szemben. Zelenszkij a találkozón megköszönte Lengyelország támogatását, és reményét fejezte ki, hogy az új amerikai adminisztrációval is sikerül fenntartani az Ukrajnának nyújtott támogatást.
Borítókép: Donald Tusk lengyel miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök 2025. január 15-én Varsóban (Fotó: AFP)