Az európai kontinens, mely sokáig „a béke és a jólét menedéke volt”, most mind gazdaságilag, mind katonailag veszélyben van – jelentette ki Fülöp belga király Brüsszelben, a nemzethez intézett beszédében kedden. A belga uralkodó hangsúlyozta: olyan időszakban, amikor egyes nagyhatalmak arra törekszenek, hogy egyoldalúan rákényszerítsék akaratukat másokra, „ébernek kell maradnunk”.
Területeink és életmódunk védelme az Európai Unió valamennyi tagállamának közös felelőssége, ez a biztonság és a szabadság alapja
– fogalmazott. Fülöp kijelentette: Európa védelmi képességeinek megerősítése kiemelt feladat, amelyből Belgiumnak ki kell vennie a részét szövetségeseivel és a NATO-val közösen. A június 9-én tartott belga parlamenti választások után közel nyolc hónappal megalakult, hétfőn esküt tett új koalíciós kormányra utalva az uralkodó azt mondta: országa mindig is a folyamatos párbeszédre és kompromisszumra épült.
Fülöp belga király Európa biztonságáért aggódik
Olyan modellre van szükség, amelyben a legerősebb nem törekszik arra, hogy mindenáron rákényszerítse akaratát a másikra – annak kárára –, illetve amelyben a közjó keresése továbbra is a magatartás elsődleges szabálya, a politikai élet alapja marad
– hangsúlyozta. Hangot adott álláspontjának, miszerint a meggyőzés eszköze a politika lényege. De – mint kiemelte – egy pluralista rendszerben, mely a koalíciók kialakításán alapul, a kompromisszum keresése ugyanolyan fontos.
A belga uralkodó szerint a véleménykülönbségek táplálják a demokratikus vitát mindaddig, amíg azok nem válnak olyan „meddő veszekedésekké”, melynek során mindenki csak a maga álláspontjához ragaszkodik. Képesnek kell lenni arra, hogy a viták végül egységhez, kézzelfogható eredményekhez vezessenek, amelyek megfelelnek a lakosság igényeinek – hívta fel a figyelmet. A kölcsönös tisztelet, bizalom, szolidaritás és a szolgálatkészség jelentette társadalmi erények képezik Belgium demokratikus modelljének alapját.
Ezt ne felejtsük el
– tette hozzá beszédében Fülöp király.
Borítókép: