Gáza miatt az arab országok is tervet dolgoznak ki

A Szaúd-Arábia által vezetett arab országok sürgősen kidolgoznak egy átfogó alternatív tervet Gáza jövőjére nézve, hogy ellensúlyozzák Donald Trump amerikai elnök radikális, a palesztin lakosság kitelepítését célzó elképzeléseit.

Forrás: timesofisrael.com2025. 02. 15. 8:50
Gáza jelentős része megsemmisült
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A javaslat a Hamász marginalizálását és a nemzetközi közösség bevonását szorgalmazza az újjáépítésbe. Az arab országok véleményével kapcsolatban Marco Rubio amerikai külügyminiszter is megszólalt.

Gáza területének jelentős része megsemmisült
Gáza területének jelentős része megsemmisült (Fotó: AFP)

A Gázai övezettel kapcsolatos háború utáni rendezés kérdése komoly feszültséget okoz a Közel-Keleten. Donald Trump amerikai elnök drasztikus terve, amely a palesztin lakosság teljes kitelepítését és Gáza átalakítását egy „közel-keleti Riviérává” alakítaná, széles körű elutasításba ütközött. Ennek hatására Szaúd-Arábia vezetésével az arab országok sürgősen alternatív megoldásokat keresnek, hogy egy olyan tervet dolgozzanak ki, amely a regionális stabilitást és a palesztinok jogainak tiszteletben tartását szolgálja.

A tervek kidolgozásában kulcsszerepet játszik Egyiptom, amely egy átfogó javaslattal állt elő.  

Az egyiptomi terv három fő pilléren nyugszik: egyrészt egy olyan nemzeti palesztin bizottság létrehozása, amely a Hamász terrorszervezet kizárásával irányítaná Gázát; másrészt nemzetközi együttműködés és finanszírozás az újjáépítéshez, a palesztin lakosság kitelepítése nélkül; harmadrészt pedig a kétállami megoldás felé vezető út megteremtése. 

Ez utóbbi pont különösen fontos az arab országok számára, hiszen a Szaúd-Arábia által korábban Izraellel való normalizációhoz feltételként meghatározott palesztin állam létrehozása Trump tervében nem volt benne.

A tervet a hónap végén Rijádban tartandó találkozón tárgyalják meg a Szaúd-Arábia, Egyiptom, Jordánia, az Egyesült Arab Emirátusok és palesztin képviselők részvételével. Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceg kulcsszerepet játszik a kezdeményezésben, figyelembe véve szoros kapcsolatát az Egyesült Államokkal és a szaúdi gazdasági erőforrások jelentőségét. 

 Az arab országok arra törekednek, hogy a tervet a Trump-adminisztráció számára is elfogadhatóvá tegyék.

A legnagyobb kihívást Gáza kormányzásának és biztonságának kérdése jelenti. Izrael határozottan elutasítja a Hamász bármilyen szerepvállalását, az arab országok és az Egyesült Államok pedig nem kívánnak csapatokat telepíteni a Gázai övezetbe. Az újjáépítés finanszírozása is komoly kérdést vet fel. Az Öböl menti államok, amelyek korábban finanszírozták Gáza újjáépítését, most garanciákat követelnek arra, hogy Izrael nem fogja ismét elpusztítani.

Az arab országok által kidolgozott terv kompromisszumot keres a különböző szereplők igényei között, de sikere nagymértékben függ az Egyesült Államok és Izrael együttműködésétől. 

Borítókép: Gáza jelentős része megsemmisült (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.