Új, veszélyes taktikákat alkalmaznak a mexikói drogkartellek az amerikai határőrök ellen, beleértve robbanóanyagokkal felszerelt drónok bevetését is – számol be róla a Fox News amerikai televíziós hálózat.
Egy belső dokumentum szerint, amelyet a New York Post szerzett meg, arra figyelmeztet, hogy a kartellek vezetői felhatalmazást adtak robbanóanyagokkal felszerelt drónok bevetésére az amerikai határőrök és katonai személyzet ellen.
A dokumentum hangsúlyozza, hogy minden határőrnek és védelmi minisztériumi alkalmazottnak jelentenie kell a drónok észlelését a vezetőségnek. A határőröket arra is emlékezteti, hogy legyenek éberek, viseljék golyóálló mellényüket és használják hosszú lőfegyvereiket.
A News Nation jelentése szerint a kartellek közösségimédia-platformokon, például a TikTokon keresztül is terjesztik üzeneteiket. Ezekben arra buzdítják az illegális bevándorlókat, hogy köpjék le és vizeljenek a bevándorlási ügynökökre, valamint ürítsenek járműveikbe. Egyes posztok még arra is ösztönöznek, hogy merényleteket kövessenek el a határőrök ellen.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a múlt héten a határ texasi szakaszán tűzharcra is sor került a határőrök és a mexikói kartellek tagjai között.
A Trump-kormányzat már az első heteiben komoly lépéseket tett az illegális bevándorlás megfékezésére, többek között bűnözői múlttal rendelkező illegális bevándorlók kitoloncolásával és szigorúbb határbiztonsági intézkedések bevezetésével. A kartellek vezetőinek pedig nem tetszik, hogy az Egyesült Államok aktívabb jelenléte a határon veszélyezteti kábítószer- és embercsempészési tevékenységüket.
Mike Lee republikánus szenátor a közelmúltban felvetette annak lehetőségét, hogy az Egyesült Államok magánvállalkozásokat hatalmazzon fel a kartellek elleni fellépésre. Javaslata szerint a kongresszus felhatalmazást adhatna magánbiztonsági cégeknek vagy speciálisan kiképzett civileknek a kartellműveletek megzavarására, különös tekintettel a határon átnyúló kábítószer-szállítmányokra és emberkereskedelemre.
Borítókép: Amerikai határőrök gyakorlatoznak (Fotó: AFP)