Menekülnek Csádból a francia katonák

Franciaország hivatalosan is lezárta katonai jelenlétét Csádban, miután a napokban átadta utolsó bázisát a csádi hatóságoknak. Ezzel Franciaország befejezte a katonai műveleteit a Száhel-övezetben, ahonnan az elmúlt években több afrikai ország is kiszorította a francia csapatokat.

2025. 02. 03. 16:44
Borítókép: Francia katonák gépre szállnak az Abeche légibázison (Fotó: AFP) Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A francia hadsereg a napokban ünnepélyes keretek között adta át az utolsó csádi bázisát, a Sergent Adji Kossei légibázist. Ez a lépés két hónappal azután történt, hogy Csád hivatalosan felmondta védelmi együttműködését Franciaországgal. Korábban, decemberben és január elején a francia hadsereg már kiürítette a Faya és Abeche városokban található bázisait is. A francia katonai jelenlét a térségben évtizedek óta fennállt, és célja az iszlamista terrorizmus elleni harc volt. Csád az egyik utolsó olyan ország volt Közép-Afrikában, ahol Franciaország még jelentős katonai erőkkel rendelkezett. Az ország 1960-as függetlensége óta a francia katonák szinte folyamatosan jelen voltak, támogatva a helyi hadsereget.

Franciaország számára lezárult egy korszak.
Franciaország számára lezárult egy korszak.
Fotó: AFP

Franciaország számára lezárult egy korszak

A kivonulás Franciaország számára egy hosszú katonai korszak lezárását jelenti a Száhel-övezetben. Az elmúlt években több ország is szakított Franciaországgal. Mali, Burkina Faso és Niger már korábban kiutasította a francia csapatokat, és helyettük orosz katonai együttműködést választott. Franciaország egykor több mint ötezer katonát állomásoztatott a térségben az Operation Barkhane keretében, amelyet 2022 novemberében hivatalosan lezártak.

Mahamat Idriss Déby Itno csádi elnök kijelentette, hogy az eddigi katonai együttműködés „teljesen elavulttá vált” a mai politikai és geopolitikai realitások fényében.

Csád kormánya ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a döntés nem érinti a két ország közötti történelmi kapcsolatokat, és más területeken továbbra is együtt kíván működni Franciaországgal.

Csökkenő francia befolyás Afrikában

A csádi kivonulás része annak a francia stratégiai átalakulásnak, amelynek során Párizs csökkenti állandó katonai jelenlétét Afrikában. Szenegál és Elefántcsontpart decemberben szintén bejelentette, hogy kiutasítják a francia csapatokat, míg Gabonban és Dzsibutiban csökkentik a katonai erők számát. Franciaország egyre nehezebben tudja fenntartani befolyását a régióban, mivel az afrikai országok egyre inkább saját érdekeik mentén alakítják külpolitikájukat, gyakran Oroszország vagy Kína felé fordulva. A csádi kivonulás egyértelmű jelzés, hogy Franciaország afrikai katonai stratégiája gyökeres átalakulás alatt áll. Az egykori gyarmati hatalom fokozatosan veszíti el befolyását a régióban, miközben az afrikai országok új szövetségesek után kutatnak. Ezek a külpolitikai kudarcok annak fényében még súlyosabbak, hogy Franciaország az elmúlt hetekben próbált erőt mutatni az európai színtéren az Egyesült Államokkal szemben. Azonban az afrikai térvesztésüket látva komoly kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a francia haderő mennyire áll készen az országhatárokon túli műveletekre.

Borítókép: Francia katonák gépre szállnak az Abeche légibázison (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.