Orbán Viktor: A szerb és a magyar nemzet történelmi kihívásai azonosak

Meggyőződésem, hogy a balkáni régió stabilitása Szerbia stabilitásával függ össze. Szerbia pedig akkor stabil, ha erős, határozott vezetése van. Ezért mi Alekszandar Vucsics elnök úrban a balkáni stabilitás bajnokát is tiszteljük – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök, miután a szerb elnökkel tárgyalt.

2025. 02. 17. 16:35
Alekszandar Vucsics és Orbán Viktor
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy arról lapunk is beszámolt, Orbán Viktor miniszterelnök felterjesztésére Alekszandar Vucsics szerb államfőt Sulyok Tamás köztársasági elnök a Magyar Érdemrend nagykeresztje elismeréssel tünteti ki – tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Sajtóiroda hétfőn.

A magyar miniszterelnök hétfő este díszvacsorán látja vendégül Alekszandar Vucsics elnököt.

A magyar miniszterelnök és a szerb elnök tárgyalásuk után tartanak közös sajtótájékoztatót. 

Orbán Viktor a sajtótájékoztató elején elmondta, a szerb és a magyar nemzet történelmi kihívásai azonosak.

A miniszterelnök kifejtette: néhány perccel ezelőtt a magyar köztársasági elnök a legnagyobb magyar kitüntetéssel ismerte el Alekszandar Vucsics, Szerbia elnökének érdemeit. „Szép dolog az ünneplés, de dolgozni is kell. Dolgoztunk is az elnök úrral” – tette hozzá Orbán Viktor. 

Hozzátette, ma már napnál világosabb, hogy a nemzeteink, a szerb és a magyar nemzet történelmi kihívásai azonosak.

„Nem most először. Voltak vezetőink, akik ezt fölismerték, és voltak, akik nem

A mai napon azt ünnepeljük, hogy Szerbiának olyan elnöke van, aki ezt fölismerte, sőt ennek jegyében is cselekedett és alakította a szerb–magyar kapcsolatokat 

– emelte ki a miniszterelnök, hozzátéve, beszélhetünk migrációról, katonai biztonságról vagy éppen energiabiztonság kérdéséről.

Orbán Viktor kiemelte: Meggyőződésem, hogy a balkáni régió stabilitása Szerbia stabilitásával függ össze. Szerbia pedig akkor stabil, ha erős, határozott vezetése van. Ezért mi Alekszandar Vucsics elnök úrban a balkáni stabilitás bajnokát is tiszteljük.

A magyar miniszterelnök elmondta, a mai megbeszélésükön is világos volt, hogy „nincs magyar energiabiztonság Szerbia nélkül, és nincs szerb energiabiztonság Magyarország nélkül”.

Tavaly Szerbián keresztül rekordmennyiségű, 7,5 milliárd köbméter gáz érkezett Magyarországra, amely nélkül nem tudtuk volna biztosítani se a gazdaság működését, se a magyar háztartások biztonságát. Ez kétmilliárddal több, mint az egy évvel korábbi volt – emelte ki Orbán Viktor. 

Elmondta, 

Van egy nagy közös tervünk, ehhez pedig építünk egy olajvezetéket, amely az energia biztonságát fogja szolgálni mindkét országnak. 

A miniszterelnök elmondta, egy 300 kilométer hosszú vezetékről van szó, és „örömmel látom, hogy az előkészítő munkálatok intenzíven zajlanak”. Dolgozunk azon is, hogy a két ország közötti villamosenergia-kapcsolatnak a volumenét megduplázzuk – tette hozzá Orbán Viktor, és kiemelte:

Ezeket az eredményeket úgy értük el, hogy az elmúlt években szembeszélben kellett dolgozni.

Mint mondta, „mindenki tudja, hogy milyen destabilizációs kísérletek voltak, vannak Szerbiában is és Magyarországon is”. Látható volt, hogyan próbálnak nyomást gyakorolni az országokra a pénzcsapok elzárásával, vagy az NGO aktivitásán keresztül. De ilyen szembeszélben is nagy eredményeket értünk el – emelte ki Orbán Viktor, és hozzátette, most pedig a világpolitika is megváltozott, most hátszélbe megyünk. Hozzátette:

És úgy látom, hogy új csúcsokat fogunk megdönteni az idei évben a kereskedelemben, a beruházásban és a határmenti fejlesztések tekintetében is.

Orbán Viktor arról is beszélt, hogy Szerbia egy kiemelkedően sikeres ország. Kilencszázalékos reálbéremelés volt az országban. „Itt Magyarország tudta tartani a lépést. Ez egy barátságos verseny” – tette hozzá Orbán Viktor. Kifejtette, Szerbiának négyszázalékos gazdasági növekedése volt. „Itt a szerbek előttünk vannak, de az idei évben szeretnénk a hátrányunkból jelentősen faragni” – fogalmazott. 

A miniszterelnök kiemelte: 

Szerbiát mi magyarok ma úgy látjuk, mint Európa egyik, de talán legsikeresebb országát. A gazdaságon túl elérték, hogy nem szorultak bele a háborúba.

Orbán Viktor hozzátette, tudja, hogy milyen nyomás volt a szerbeken. „A 27 tagú Európai Tanácsban ez a kérdés rendszeresen előjött, hogyan kellene nyomást gyakorolni Szerbiára. Szerbia sikeresen ellenállt, és így nem csúszott bele abba a háborúba, aminek reméljük, mindjárt vége lesz” – fogalmazott. 

Mint mondta: És amit különösen személyesen én magam is nagyra értékelek, és óriási teljesítménynek látom, hogy Szerbia külkereskedelme az negyven százalék erejéig nem az Európai Unióval zajlik. 

Ez azt mutatja, hogy egy sikeres konnektivitás stratégiát hajt végre Szerbia. Minden irányba jelentős gazdasági kapcsolatokat tudtak kiépíteni, és sokkal kiegyensúlyozottabb ez a rendszerük, mint a mienk, de mi is ezt tekintjük példának 

– fogalmazott a magyar kormányfő. 

Ezt értük el szembeszélben, ezt érte el Szerbia szembeszélben. Most pedig fordult a széljárás, hátszélben vagyunk. Orbán Viktor hozzátette, a 2025-ös év a legszebb reményekre jogosít a szerb–magyar kapcsolatok tekintetében. 

Alekszandar Vucsics elnök úr gratulálunk a sikereihez, gratulálunk a magyar kitüntetéséhez, és köszönjük az ön és a szerb nép barátságát 

– fogalmazott a magyar miniszterelnök. 

Alekszandar Vucsics szerb elnök elmondta, megtiszteltetés számára, hogy átvehette a Magyar Érdemrend nagykeresztje elismerést.

Ez mutatja, hogy „mennyire őszinte, baráti és nyitott a szerbek és a magyarok viszonya. Biztos vagyok benne, hogy a szerbek látták, a leghűségesebb barátok a magyarok, ez a barátság pedig nem lenne Orbán Viktor miniszterelnök nélkül, ő rakta le az alapkövet 

– emelte ki a szerb elnök.  

Mint mondta: Orbán Viktornak volt bátorsága kimondani mindazt, amit sokan nem mertek kimondani. „Sok gyávaságot láttam, félelmet láttam olyanoknál, akik nem mertek olyan bátrak lenni, nem mertek jövőbe nézni és átgondolni, hogy milyen legyen a jövő” – fogalmazott Vucsics. Hozzátette, Orbán Viktor jobban látta, hogy hogyan fognak lejátszódni a dolgok. „Nagyon sokan tanultam tőle” – tette hozzá.

Alekszandar Vucsics kiemelte:

Nagyon hálás vagyok, és szeretném megköszönni az én barátomnak, szövetségesemnek és tanáromnak, Orbán Viktornak, mert tudom, hogy ő, és Pásztor István is mindig kiállt mellettem. A mi együttműködésünk minden szempontból nagyon erős. 

A gazdaság kapcsán a szerb elnök elmondta, hogy 2026-ban már 2 óra 40 perc alatt el lehet majd jutni Belgrádból Budapestig. Ez egy olyan vasútvonal lesz, amivel büszkélkedhetünk – emelte ki Vucsics. 

Az energiaszállítás kapcsán a szerb elnök kiemelte, folyamatos az együttműködés, dolgoznak az új projekten. Arról is beszélt, Szerbiára számíthat Magyarország és Magyarországra is mindig számíthatott Szerbia. „Ha nem lettek volna gáztárolók Magyarországon, akkor kérdéses, hogy a leghidegebb napokon Szerbiában lett-e volna elegendő gáz Magyarország nélkül, nem tudtunk volna ezt megtenni, Magyarország ebben a kérdésben is nagyon is sokszor kiállt mellettünk” – emelte ki. 

A szerb elnök hozzátette, tizenkét évvel ezelőtt az árucsere-forgalom a két ország között nagyjából egymilliárd euró volt, most 3500 milliárd, ami szintén megmutatja, hogy mennyire fejlődtek a kapcsolatok a kereskedelmi szinten is. És én biztos vagyok benne, hogy a világrend viszonyai is meg fognak változni – tette hozzá a szerb elnök, aki arról is beszélt, hogy biztos benne, hogy Magyarország és Szerbia közösen befektetőket tud vonzani a térségbe Kínából, Ázsiából, Afrikából és az Egyesült Államokból egyaránt. 

Szeretném még megköszönni Orbán Viktornak, hogy nemcsak, hogy így jól előre látta a dolgokat, hanem kiállt egy jó barátja, Donald Trump amerikai elnök úr mellett akkor is, amikor mindenki elállt tőle.

Alekszandar Vucsics kiemelte: „a víziónk a béke, és hiszünk abban, hogy eljön majd a béke Oroszország és Ukrajna között. Ez nagyon sokat jelentene Magyarországnak, nagyon sokat jelentene Szerbiának”. 

Orbán Viktor kérdésre válaszolva elmondta a Szerbia és Magyarország között kiépülő energiavezetékek beruházása kapcsán, hogy vannak, akik szerint ez egy jó beruházás, és vannak, akik feleslegesnek tartják. 

„Én nagyon tisztelem a szakértőket, mert végül is minden beruházás egy pénzügyi és szakmai kérdés is” – jegyezte meg a miniszterelnök, de hozzátette, hogy azonban, ha csak így gondolkodnánk, akkor semmi fontos dolog nem történne ebben a régióban. 

Példaként említette, hogy sokan megkérdőjelezték, hogy gázvezeték épült Szlovákia és Magyarország között. „A szakértők kimutatták, hogy de hiszen vannak más vezetékek is, például Ukrajnán keresztül, ezt soha senki nem fogja használni. Az ürgék fognak benne majd görkorcsolyázni, meg mindenféléket lehetett hallani” – emlékeztetett Orbán Viktor, és kiemelte: Aztán egyszer csak kitört a háború Ukrajnában, és bizonytalan lett a gázszállítás Ukrajnána keresztük, így ha most nem létezne a Magyarországot Szlovákiával összekötő vezeték, akkor Szlovákiát nem tudnák ellátni.

Kell tudni stratégiában is gondolkodni, nemzeti és térségi stratégiában. Úgyhogy mi így gondolkodtunk mindig is Vucsics elnök úrral, amikor a Budapest–Belgrád vasútvonalat kellett megépíteni, amikor a gáztározóknak a kapacitását kellett kiépíteni és most, amikor kőolajvezetéket kell építeni szintén 

– emelte ki Orbán Viktor. 

Alekszandar Vucsics szintén kérdésre válaszolva arról beszélt, több kérdésben is együtt gondolkoznak „magyar barátaikkal”. Orbán Viktor hozzátette, rendszeresen közösen elemzik az európai, a világpolitika és a térség politikai helyzetét.

Orbán Viktor kiemelte, hogy az Európai Tanács ülésein is ki szokta emelni, hogy

A Balkánt nem lehet stabilizálni Szerbia nélkül. Szerbia egy kulcsállam. Önmagában is értékes és fontos, de a jelentősége túlmutat saját magán. Amíg Szerbia nem kapja meg azt az elismerést és perspektívát az Európai Uniótól, ami jár neki, addig az Európai Unió hiába próbál balkáni politikát csinálni, Szerbia nélkül nem lehet Balkán-politikát csinálni.

A magyar miniszterelnök beszélt arról is, hogy meggyőződése, hogy az orosz–ukrán háborút nem egy orosz–ukrán tárgyalás fogja lezárni. „Majd lesz ilyen is, de ezt megelőzően a világ nagyhatalmai fognak tárgyalni egymással, hogy mi lesz a jövőben. Energiaár kérdésével, technológiai kérdésekkel, kereskedelemmel. Ezekben a nagy kérdésekben most alakítják újra a világot. Ez történik most” – jegyezte meg Orbán Viktor. 

Mint mondta, az „egy külön fájdalmas körülmény, hogy mi, európaiak ezt majd igyekszünk az újságokból megtudni. Elmulasztottuk azt a pillanatot, Európa nagy országainak a vezetői elmulasztották azt a pillanatot, amikor kezdeményezők lehettek volna az orosz–ukrán háború ügyében”.

Az európai intézmények nem alkalmasak kezdeményezésre. A tanács, a bizottság, bürokraták, onnan nem jön ki semmi, semmi innováció, csak a napi darálás. De politikai vízió, cselekvés, vezetés nem jön. És az Európai Unió nagy országainak az elmúlt három évben többször kellett volna bátran lépéseket tenni a béke irányába, de ott ragadtak a háború oldalán. És hiába sürgettük őket, hogy jöjjenek át, és legyenek békepártiak, ezt nem tették meg. És most majd kívülről nézhetjük, hogy más nagy világügyekkel összefüggésben hogyan intézik el még a nekünk legfontosabb dolgokat is nélkülünk 

– jegyezte meg Orbán Viktor, és hozzátette:

Én arra biztatom az elnök urat, hogy merjünk nagyban gondolkodni. Most nagy változások jönnek. Szembeszél helyett nagy hátszél van, most nagy terveket és nagy célokat lehet közösen kitűzni. A következő hónapokban erről fogunk tárgyalni, még erősebb gazdasági együttműködés, egészen nagy dolgokat érdemes elgondolni. És én ki fogok állni mindig is – anélkül, hogy beleavatkoznék bármelyik másik ország belügyeibe – a régióban tapasztalt destabilizációs kísérletekkel szemben. Nem vagyunk vakok.

A magyar miniszterelnök kiemelte, ami Szlovákiában és Szerbiában történik, az nem magától történik, azt gerjesztik. 

„Tudnék idézni magyarországi hasonló, kevésbé sikeres destabilizációs kísérleteket is. Ez az igazság. És a destabilizáció mindenkinek rossz. Ha nem az itt élő népek döntik el, hogy mi legyen, ha nem az általuk megválasztott kormányok döntik el, hogy mi legyen, hanem kívülről akarják nekünk megmondani, abból eddig mindig csak baj lett. Ezért ki kell állni a szuverenitásunk mellett” – emelte ki Orbán Viktor, és hozzátette:

Maradjunk együtt! Ez a legfőbb tanácsom a szerb–magyar együttműködésről.

Borítókép: Alekszandar Vucsics szerb elnök és Orbán Viktor miniszterelnök egy korábbi sajtótájékoztatójukon (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.