Politikai törésvonalak: Friedrich Merz és Olaf Scholz kancellári küzdelme 

Különleges kancellári vita zajlott Németországban, ahol a regnáló kancellár, Olaf Scholz és a legfontosabb politikai riválisok, Friedrich Merz, Robert Habeck és Alice Weidel csaptak össze. A kétórás televíziós vita során a közvélemény leginkább Friedrich Merz jó szereplését emelte ki, miközben a választási esélyek és a jövőbeli koalíciós lehetőségek is napvilágra kerültek. 

2025. 02. 17. 19:21
Fotó: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A február 16-i politikai vita valódi üzenete a koalíciós lehetőségek és a jövőbeli kancellári forgatókönyvek körül forgott. A négy politikai vezető: Alice Weidel, az Alternatíva Németországért (AfD) jelöltje, Friedrich Merz kereszténydemokrata jelölt, Olaf Scholz szociáldemokrata (SPD) jelölt és Robert Habeck zöldpárti vezető különböző politikai nézeteket képviseltek, de egy központi téma kialakult: az Afd kizárása bármilyen koalícióból. 

Politika
Kancellári, politikai vita Németországban (Fotó: AFP)

Bauer Bence, a Magyar–Német Intézet igazgatója lapunknak úgy fogalmazott:

 A legfontosabb megállapítás az volt, hogy a vita során kialakult egy összpárti koalíció a jobboldali Afd ellen. Friedrich Merz többször kizárta, hogy az Afd-vel bárminemű koalíció jöjjön létre. A vita során a moderátor próbálta kényelmetlen helyzetbe hozni Alice Weidelt, különösen az adófizetés helye kapcsán, mivel élettársa Svájcban él, de nem sikerült nyilvánvaló fogást találni rajta. 

A legnagyobb politikai üzenetet Friedrich Merz, a CDU/CSU frakcióvezetője fogalmazta meg, amikor világossá tette, hogy a választások után vagy a szociáldemokratákkal, vagy a Zöldekkel, vagy mindkettővel alakítana kormányt, jegyezte meg a szakértő. 

A közvélemény-kutatások szerint a CDU/CSU 30 százalékon áll, míg Scholz pártja 15 százalékon. Ennek ellenére az elemzők úgy vélik, hogy a valódi politikai törésvonal a választások után jöhet.

Ha valóban a baloldali pártok több mandátumot szereznek, mint a CDU/CSU, akkor Olaf Scholz maradhat kancellár

 – tette hozzá Bauer Bence, kihangsúlyozva, hogy ezt a végkimenetelt a német állampolgárok nem akarják. 

Bár a vita nem hozott drámai meglepetéseket, a jövőbeli kormányalakítással kapcsolatos lehetőségek továbbra is bizonytalanok maradnak. A választások végkimenetele alapvetően meghatározhatja, hogy melyik politikai tábor alakíthatja meg Németország következő kormányát. 

Borítókép: Kancellári vita Németországban (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.