Klaus Johannis tegnapi lemondása meglepte a román közéletet, bár egyes politikai elemzők szerint a döntés már régóta érlelődött.
A hivatalból távozó államfő nyolc évig vezette Romániát, és ezzel az egyik leghosszabb ideig hivatalban lévő elnök lett az ország modern történelmében.
A politikai pártok eltérően reagáltak a bejelentésre. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselői szerint Johannis „méltósággal távozik”, míg a Szociáldemokrata Párt (PSD) politikusai úgy vélik, hogy az elnök döntése „késlekedett”, és már korábban meg kellett volna hoznia.
Crin Antonescu politikus és a koalíció által támogatott jelölt az államfői választáson úgy fogalmazott:
Johannis lemondása az egész román politikára hatással lesz. Most dől el, hogy a következő időszakban merre haladunk tovább
– vallja Crin Antonescu.
A kormány vezetője, Marcel Ciolacu szerint az elnök távozása „egy hosszú és természetes folyamat lezárása”, amelyet a román politikának megfelelően kell kezelnie.
Előre kell tekintenünk, és biztosítanunk kell, hogy az ország stabilitása megmaradjon
– nyilatkozta.
Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint a lemondás nagyon kései, ám „esélyt adhat egy tisztább politikai párbeszédre, de csak akkor, ha a politikai elit valóban tanul a múlt hibáiból”. Traian Basescu volt elnök a döntést „a gyávaság aktusának” nevezte.
Elemzők szerint Johannis távozása jelentős változásokat hozhat a román belpolitikában, különösen a közelgő választások fényében.
Egyes vélemények szerint a lemondás destabilizálhatja a kormánykoalíciót, míg mások úgy vélik, hogy a döntés lehetőséget adhat egy új politikai korszak kezdetére.
A román társadalom is megosztott a kérdésben: míg egyesek hálásak Johannis munkájáért, mások csalódottságuknak adtak hangot, mondván, hogy elnöksége alatt nem történt elég reform az országban.
Borítókép: Klaus Johannis (Fotó: AFP)