Wright, a denveri székhelyű Liberty Energy vezérigazgatója, régóta az iparág egyik leghangosabb szószólója, aki ellenzi az energetikai szektort célzó szigorú szabályozásokat. Az új miniszter az olaj-, földgáz- és széntermelés növelését ígérte, valamint kijelentette, hogy Trump politikáját követve „felszabadítja” az amerikai energiaszektort.
Energetikai fordulat Trump alatt
Donald Trump elnök az energiatermelés fokozását tette egyik legfontosabb céljává, amelynek középpontjában a fosszilis energiahordozók állnak. Wright kinevezése egyértelmű jele annak, hogy a kormányzat radikálisan eltér a Biden-kormányzat zöldpolitikájától.
„Trump elnök osztja az energia irányában érzett szenvedélyemet” – mondta Wright a meghallgatásán.
Hangsúlyozta, hogy minden elérhető energiaforrást támogat, beleértve az atomenergiát, vízenergiát, valamint a megújuló energiákat is, ugyanakkor világossá tette, hogy az olaj és földgáz továbbra is az amerikai gazdaság alapvető energiaforrása marad.
Demokraták is a változásra szavaztak
Annak ellenére, hogy Wright neve megosztotta a törvényhozókat, nyolc demokrata szenátor, köztük Colorado két szenátora is támogatta kinevezését.
John Hickenlooper coloradói szenátor azzal indokolta döntését, hogy Wright „hisz a tudományban”, és támogatja az energetikai kutatásokat.
A környezetvédő szervezetek viszont élesen bírálták a döntést. Lena Moffitt, az Evergreen Action ügyvezetője szerint a republikánusok „átadták az olajiparnak az energiaügyi minisztérium kulcsait”, és Wright kinevezése veszélyeztetheti a megújuló energiába történő beruházásokat.
Új energiapolitikai irányvonal
Wright kinevezése része Trump új energiapolitikai stratégiájának, amelyet az úgynevezett National Energy Dominance Council fog koordinálni. A testület célja a termelés növelése és az amerikai energiaexport globális piaci pozíciójának erősítése. Az új energiaügyi miniszter ígéretet tett arra, hogy minden iparági kapcsolatát megszakítja, és kizárólag az Egyesült Államok energetikai érdekeit fogja képviselni.
Az Egyesült Államok élre tör
Az Egyesült Államok az utóbbi időszakban rekordmértékben növelte olajtermelését, és átvette a vezetést Szaúd-Arábiától, a világ legnagyobb kőolajtermelőjétől.
2024 folyamán mintegy 4,6 milliárd hordót hoztak felszínre az amerikai kutak, ami napi szinten nagyjából 13 millió hordónak felel meg, ez a szám pedig a jövőben nőni fog Trump ígéretei szerint.
Az elnök sokat beszélt a kampánya során a Biden alatt egekbe szökő energiaárakról, amit az önellátás révén kíván orvosolni. Ezen tervei pedig többek között a magyar gazdaságra is pozitív hatást gyakorolhatnak.
Borítókép: Donald Trump amerikai elnök az Ovális irodában (Fotó: AFP)