A Politico értesülései szerint kedden Trump kiléptetheti országát az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, mivel az nem teljesíti valódi célját, és védelmet biztosít olyan országoknak, amelyek súlyos emberi jogi visszaéléseket követnek el. A Trump-kormányzat álláspontja szerint a testület évek óta elfogult Izraellel szemben, és aránytalanul sok határozatot hozott ellene. Az UNRWA támogatásának megvonását azzal indokolják, hogy a palesztin menekültek megsegítésére létrehozott szervezet több munkatársa is érintett lehetett a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadásában.
Trump konfliktusa az ENSZ-szel nem most kezdődött
A döntés egy újabb mozzanat az Egyesült Államok és az ENSZ közötti, évek óta tartó konfliktusban.
Trump első elnöksége idején már 2018-ban kiléptette az Egyesült Államokat az ENSZ Emberi Jogi Tanácsából, most pedig ismét visszatér korábbi politikájához.
Emellett a végrehajtási rendelet arra is kötelezi Marco Rubio külügyminisztert, hogy vizsgálja felül azokat a nemzetközi szervezeteket és egyezményeket, amelyek szerinte „radikális vagy Amerika-ellenes” politikát folytatnak. Különös figyelmet fordítanak az UNESCO-ra, amelyből az Egyesült Államok már 2019-ben kilépett, szintén az Izrael-ellenes elfogultságra hivatkozva.
A döntés heves vitákat válthat ki
Míg Izrael biztosan támogatni fogja a döntést, addig a nemzetközi közösségen belül rendkívül megosztó lehet. Trump döntése várhatóan tovább mélyíti az amerikai külpolitikai vitákat és növeli a feszültséget az ENSZ-szel. Az intézkedésnek komoly következményei lehetnek a közel-keleti helyzetre is, különösen a gázai válságra és az izraeli–palesztin konfliktus további alakulására.
Borítókép: Trump sajtótájékoztatót tart egy marylandi reptéren (Fotó: AFP)