A Trump-adminisztráció újabb szankciókat jelentett be egy iráni olajat Kínába szállító hálózat ellen, amelyet több százmillió dollár értékű kőolaj illegális szállításával vádolnak. Irán a szankciókat illegitimnek és jogellenesnek nevezte, miközben az Egyesült Államok a „maximális nyomás” politikájának folytatásáról döntött, Irán nukleáris programjának fékezése érdekében.
A „maximális nyomás” politika (maximum pressure campaign) Donald Trump adminisztrációjának Iránnal szembeni külpolitikájának egyik fő eleme. A stratégia lényege, hogy Iránra minden lehetséges eszközzel, beleértve a gazdasági szankciókat, a diplomáciai nyomást és a katonai fenyegetést is, maximális nyomást gyakoroljanak, hogy megakadályozzák nukleáris fegyverek fejlesztését, és megváltoztassák a térségbeli viselkedését. Ez magában foglalta a 2015-ös iráni atomegyezménytől való visszalépést, és a korábban feloldott szankciók újbóli bevezetését.
![Trump szankciót foganatosított Irán ellen](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/5gCcCla9KR4_ph7p3Z-tVDGC0TY1mMrzc72XzXhIee0/fit/1200/747/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzcyNmQ2ODM2MzljZjQ5ODNhNTdhMzg1MTM4NzQ0YmMz.jpg)
Ugyanebben az időben bejelentették Marco Rubio külügyminiszter Közel-Keletre tervezett útját.
Ez lesz Rubio első útja a régióba külügyminiszterként. A látogatás a müncheni biztonsági konferencia után lesz, és Izraelt, az Egyesült Arab Emírségeket, Katart és Szaúd-Arábiát érinti. Az út egybeesik Trump vitatott Gázai tervével, amely a palesztinok kitelepítését szorgalmazza. Izrael egyúttal üdvözölte Trump szankcióit a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellen, amelyet az Izrael vezetőit érintő nyomozás miatt jogellenesnek nevezett.
A római statútum a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) létrehozásáról szóló alapító okirat. 1998-ban fogadták el Rómában, és 2002-ben lépett hatályba. Meghatározza a bíróság joghatóságát, szervezetét és működését, valamint felsorolja azokat a bűncselekményeket – mint például a népirtás, a háborús bűncselekmények és a bűnök az emberiség ellen –, amelyekkel az ICC foglalkozik. Azok az államok, amelyek aláírták és ratifikálták a statútumot, elismerik az ICC joghatóságát állampolgáraik felett az említett bűncselekmények esetén. Fontos kiemelni, hogy nem minden ország írta alá vagy ratifikálta a statútumot, így az ICC joghatósága korlátozott.
Gideon Saar izraeli külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az ICC-nek nincs joghatósága Izrael felett, mivel Izrael nem írta alá a római statútumot.
Borítókép: Donald Trump (Fotó: AFP)