Trump szankcionálja Iránt, Rubio a Közel-Keletre látogat

Az Egyesült Államok új szankciókat vezetett be egy iráni olajszállító hálózat ellen, miközben Marco Rubio külügyminiszter Közel-Keletre utazását jelentették be, ami Trump gázai tervének nyomán történik.

Forrás: lemonde.fr2025. 02. 07. 20:07
Fotó: Getty Images via AFP Forrás: Getty Images via AFP/2025 Getty Images
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Trump-adminisztráció újabb szankciókat jelentett be egy iráni olajat Kínába szállító hálózat ellen, amelyet több százmillió dollár értékű kőolaj illegális szállításával vádolnak. Irán a szankciókat illegitimnek és jogellenesnek nevezte, miközben az Egyesült Államok a „maximális nyomás” politikájának folytatásáról döntött, Irán nukleáris programjának fékezése érdekében. 

A „maximális nyomás” politika (maximum pressure campaign) Donald Trump adminisztrációjának Iránnal szembeni külpolitikájának egyik fő eleme. A stratégia lényege, hogy Iránra minden lehetséges eszközzel, beleértve a gazdasági szankciókat, a diplomáciai nyomást és a katonai fenyegetést is, maximális nyomást gyakoroljanak, hogy megakadályozzák nukleáris fegyverek fejlesztését, és megváltoztassák a térségbeli viselkedését. Ez magában foglalta a 2015-ös iráni atomegyezménytől való visszalépést, és a korábban feloldott szankciók újbóli bevezetését.

 

Trump szankciót foganatosított Irán ellen
Trump szankciót foganatosított Irán ellen (Fotó: AFP)

Ugyanebben az időben bejelentették Marco Rubio külügyminiszter Közel-Keletre tervezett útját. 

Ez lesz Rubio első útja a régióba külügyminiszterként. A látogatás a müncheni biztonsági konferencia után lesz, és Izraelt, az Egyesült Arab Emírségeket, Katart és Szaúd-Arábiát érinti. Az út egybeesik Trump vitatott Gázai tervével, amely a palesztinok kitelepítését szorgalmazza. Izrael egyúttal üdvözölte Trump szankcióit a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) ellen, amelyet az Izrael vezetőit érintő nyomozás miatt jogellenesnek nevezett. 

A római statútum a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) létrehozásáról szóló alapító okirat. 1998-ban fogadták el Rómában, és 2002-ben lépett hatályba. Meghatározza a bíróság joghatóságát, szervezetét és működését, valamint felsorolja azokat a bűncselekményeket – mint például a népirtás, a háborús bűncselekmények és a bűnök az emberiség ellen –, amelyekkel az ICC foglalkozik. Azok az államok, amelyek aláírták és ratifikálták a statútumot, elismerik az ICC joghatóságát állampolgáraik felett az említett bűncselekmények esetén. Fontos kiemelni, hogy nem minden ország írta alá vagy ratifikálta a statútumot, így az ICC joghatósága korlátozott.

Gideon Saar izraeli külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az ICC-nek nincs joghatósága Izrael felett, mivel Izrael nem írta alá a római statútumot. 

Borítókép: Donald Trump (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.