Az Ö1-Morgenjournalnak adott interjújában Beate Meinl-Reisinger, a liberális NEOS vezetője nyíltan megkérdőjelezte Ausztria örökös semlegességét, írja az Exxpress.

Ausztria soha nem volt politikailag semleges
Amikor Európa biztonságpolitikai jövőjéről kérdezték, Meinl-Reisinger így válaszolt:
Ausztria soha nem volt politikailag semleges. Soha.
Azt mondta, nem tudta megérteni a semlegességnek azt a közfelfogását, amelyet sok osztrák oszt. A külügyminiszter hangsúlyozta:
Mi az Európai Unió része vagyunk.
Szerinte Ausztria az EU tagjaként aktívan részt vesz a közös kül-, biztonság- és védelempolitikában – ezt a felelősséget nem lehet más államokra hárítani.
Sokak számára azonban ezek a kijelentések sértik a szövetségi alkotmányban rögzített örökös semlegesség elvét. A kritikusai azzal vádolják Meinl-Reisingert, hogy álláspontjával veszélyezteti az ország biztonsági stabilitását.
Az ukrajnai háborúval kapcsolatban is egyértelműen állást foglalt:
Ukrajna nélkül nincs semmi Ukrajnáról. Kijev nélkül semmiképpen sem szabad békéről tárgyalni. Európának támogatnia kell Ukrajnát, hogy az esetleges tárgyalásokon erős tárgyalási pozíciót foglalhasson el. Ukrajna területi integritása és szuverenitása nem képezi alku tárgyát
– mondta Meinl-Reisinger.
Lapunk is megírta korábban, hogy Beate Meinl-Reisinger osztrák külügyminiszter első külföldi útja Kijevbe vezetett, ahol Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknél tett látogatást. Herbert Kickl, a Szabadságpárt vezetője akkor úgy fogalmazott, a liberális politikus úgy viselkedik, mint egy uniós megbízott, nem pedig úgy, mint a semleges Ausztria külügyminisztere.

Pár napja Christian Stocker osztrák kancellár is azt mondta, hogy szeretné, ha Ausztria részt venne az EU biztonsági és védelmi politikájában. Stocker világossá tette:
A semlegesség önmagában nem véd meg minket, ez egy veszélyes tévhit. Ausztria ezért minden lehetőséget meg fog vizsgálni Ausztria védelmére.
A Szabadságpárt az osztrák semlegesség „torz megítélésével” vádolja a külügyminisztert
Meinl-Reisinger kijelentései az alkotmány és a biztonságpolitikai valóság durva félreértékelése, magyarázta Susanne Fürst, az FPÖ külügyi szóvivője.

Meinl-Reisinger külügyminiszterként úgy érzi, hogy kénytelen Ausztria semlegességéről papolni, és ismertetni az örökös semlegességünkről alkotott torz értékelését
– mondja Fürst.
„A semlegesség mindig is megvédte hazánkat”, tette hozzá. A jobboldali politikus szerint ez az osztrák külpolitika alapvető alapja és a hiteles honvédelemmel együtt a leghatékonyabb védelem a katonai fenyegetésekkel szemben.