J. D. Vance nem finomkodott Grönlandon elhangzott beszédében

J. D. Vance amerikai alelnök több magas rangú amerikai tisztviselővel együtt Grönlandra utazott, ahol beszédet mondott az ott állomásozó amerikai katonáknak. J. D. Vance kemény szavakat intézett Dániához. Szerinte az európai ország nem törődik eléggé Grönland lakóival.

2025. 03. 28. 20:32
J. D. Vance amerikai alelnök beszédet mond a katonáknak Grönlandon 2025. március 28-án Fotó: JIM WATSON Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

J. D. Vance amerikai alelnök Grönlandon tartott sajtótájékoztatót, ahol élesen bírálta Dániát, óvott a kínai és orosz befolyástól, és világossá tette, hogy az Egyesült Államok támogatja a grönlandiak önrendelkezését, de egyúttal kész aktív védelmi szerepet is vállalni a térségben. Mint arról lapunk is beszámolt, az alelnök az út előtt sem kímélte Dániát. Donald Trump amerikai elnök pedig többször világossá tette, hogy Grönland jobban járna, ha csatlakozna az Egyesült Államokhoz.

J. D. Vance szerint Dánia nem viselte gondját Grönlandnak
J. D. Vance szerint Dánia nem viselte gondját Grönlandnak
Fotó: Jim Watson/AFP

J. D. Vance Grönland jövőjéről beszélt

Vance kijelentette: 

Amit mi tenni akarunk, az az, hogy megvédjük ennek a területnek a biztonságát, mert ez számít nekünk, és számít azoknak is, akik itt élnek.

A sajtótájékoztató központi témája Grönland jövője volt, különös tekintettel az önrendelkezésre, a dán biztonságpolitikai jelenlét hiányosságaira, valamint Kína és Oroszország fokozódó érdeklődésére a térség iránt. Vance többször hangsúlyozta: 

Grönland rendkívül sebezhető jelenleg

Majd hozzátette, az Egyesült Államok elkötelezett a sziget támogatása mellett. 

Több biztonságot nyújthatnánk, sokkal többet tudnánk tenni a védelemért, és gazdaságilag is jobban járnának

– fogalmazott.

Nem lesz katonai beavatkozás

Az alelnök tisztázta, hogy az Egyesült Államok célja nem Grönland elfoglalása vagy bekebelezése. 

A retorika nem változott

 – mondta arra a kérdésre, hogy vajon Washington célja-e az elszakadás ösztönzése. 

Az elnök világosan kimondta: nem gondolja, hogy katonai erőre lenne szükség, de teljes mértékben hiszi, hogy Grönland fontos része nemcsak az Egyesült Államok, hanem az egész világ biztonságának.

– tette hozzá. A Fehér Ház álláspontja szerint Grönlandnak magának kell döntenie jövőjéről. 

Mi azt gondoljuk, hogy a grönlandiak a függetlenséget fogják választani, és onnantól tárgyalni fogunk velük

– mondta Vance. 

Túl korai lenne túl messzire menni ebben a beszélgetésben. Nem hisszük, hogy katonai erőre valaha is szükség lesz. A grönlandi emberek racionálisak és jók, úgy gondoljuk, hogy sikerül megállapodnunk

– tette hozzá.

Dánia nem tett eleget

A sajtótájékoztató egyik legélesebb pontján Vance bírálta a dán kormányt: 

Ez meg kell hogy történjen. És azért kell megtörténnie, sajnálom, hogy ezt kell mondanom, mert barátaink Dániában nem tették meg a dolgukat ezen a területen. Egyszerűen nem tették.

Azzal vádolta Dániát, hogy elhanyagolta a sziget védelmét, és az Egyesült Államokra hagyta a feladatot. 

Amit Dánia biztonsági ernyője jelentett, az lényegében annyi, hogy mindent átpasszoltak a bátor amerikaiaknak, és remélték, hogy mi fizetjük majd a számlát. Az üzenetünk Dániának nagyon egyszerű: nem tettek jót a grönlandi emberekkel. Alulfinanszírozták őket, és alulfinanszírozták ennek a gyönyörű, csodálatos földrésznek a biztonsági infrastruktúráját. Ez pedig meg kell hogy változzon

– fogalmazta meg éles kritikáját az alelnök.

Az elmúlt húsz év biztonsági története Grönlandon az alulfinanszírozásról szólt. […] A múlt biztonsági partnerségeinek elismerése nem jelenti azt, hogy ne lehetne vitánk a jelenben arról, hogyan őrizzük meg közösen a jövő biztonságát. Erről szól ez az egész

– tette hozzá.

Kína és Oroszország is figyel

Az alelnök többször utalt arra, hogy Grönland geopolitikai jelentősége megnőtt, különösen Kína és Oroszország részéről. 

Fel kell ébrednünk abból a negyvenéves, kudarcot vallott konszenzusból, amely szerint figyelmen kívül hagyhatjuk a nagyhatalmak terjeszkedését

– mondta. 

Nem dughatjuk a fejünket a homokba – vagy Grönlandon a hóba – és nem tehetünk úgy, mintha a kínaiakat nem érdekelné ez a hatalmas terület. Tudjuk, hogy érdekli őket.

– fogalmazott. 

A kínaiak nagyon, nagyon érdeklődnek e sziget iránt, és láttuk azokat a gazdasági nyomásgyakorlási kísérleteket, amelyeket Grönlandra próbáltak gyakorolni. A világ biztonsága érdekében fel kell ismernünk, hogy ha a kínaiak és az oroszok követik a saját nemzeti érdekeiket, akkor nekünk is olyan elnökre van szükségünk, aki az amerikai nemzeti érdekeket követi – ez pedig azt jelenti, hogy Grönland biztonságát is garantálnunk kell

– tette hozzá.

A grönlandiak döntenek

Vance szerint az amerikai vezetés teljes mértékben tiszteletben tartja a grönlandiak önrendelkezési jogát. 

Tudjuk, hogy sokan közülük szeretnék, ha a dolgok változnának. Mi reméljük, hogy úgy döntenek, együttműködnek az Egyesült Államokkal, mert mi vagyunk az egyetlen ország, amely valóban tiszteletben tartja a szuverenitásukat és a biztonságukat, mert az ő biztonságuk nagyon is a mi biztonságunk is.

– jelentette ki.

Mi azt gondoljuk, hogy a grönlandi emberek bölcsek, és képesek jó döntéseket hozni. Mi nem azért vagyunk itt, hogy rákényszerítsünk valamit a térségre. De partnerek vagyunk, és az ajtónk nyitva áll

– zárta beszédét J. D. Vance, az Egyesült Államok alelnöke.

Borítókép: J. D. Vance amerikai alelnök beszédet mond a katonáknak Grönlandon 2025. március 28-án (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.