Az új német koalíció nyomást gyakorolna az Európai Unióra, hogy keményebben lépjen fel azokkal a tagállamokkal szemben, amelyek szerinte „megsértik a legfontosabb elveket, például a jogállamiságot” – áll a választásokat megnyerő CDU/CSU és leendő koalíciós partnerük, a szociáldemokraták megállapodástervezetében, amelyet a Politico brüsszeli hírportál szerzett meg.

A dokumentum ugyan nem nevesíti Magyarországot, de az utalás gyakorlatilag egyértelmű.
A német pártok a tervezet szerint azt követelik, hogy az EU a „renitens” országoktól tartson vissza pénzügyi támogatásokat és függessze fel a szavazati jogukat.
A meglévő védelmi eszközöket, a kötelezettségszegési eljárásoktól kezdve az uniós források visszatartásán át a tagsági jogok, például az EU Tanácsában való szavazati jogok felfüggesztéséig, sokkal következetesebben kell alkalmazni, mint eddig
– olvasható a dokumentumban.
Az új német koalíció emellett bővítené a minősített többséggel eldönthető kérdések körét, különösen a közös kül- és biztonságpolitika terén, azzal a nem titkolt céllal, hogy Magyarország ne tudjon vétót alkalmazni például a szankciók kérdésében.
A CDU/CSU és a szociáldemokraták abban is megegyeztek, hogy Németországnak fel kell hagynia azzal a gyakorlatával, hogy egyes fontos kérdésekben egyet nem értés esetén inkább tartózkodik a szavazástól. Igaz, ennek gyakorlati megvalósítását a két párt másként képzeli el.
Németország az uniós politika alakításában jobban támaszkodna az úgynevezett weimari háromszögre, vagyis a Franciaországgal és Lengyelországgal való együttműködésre.
A weimari háromszögben szoros koordinációra törekszünk minden lényeges európai politikai kérdésben annak érdekében, hogy egységesebben lépjünk fel az EU egésze érdekében
– rögzíti a tervezet.
Friedrich Merz korábban azt ígérte, hogy első hivatali napján Párizsba és Varsóba is ellátogat.
A koalíciós megállapodás véglegesítése április közepére várható.
Borítókép: Friedrich Merz leendő német kancellár (Fotó: AFP)