Moszkva tárgyalna Washingtonnal a nukleáris leszerelésről

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint Oroszország kész tárgyalni az Egyesült Államokkal a nukleáris fegyverzet ellenőrzéséről, azonban hangsúlyozta, hogy Európa nukleáris arzenálját sem lehet figyelmen kívül hagyni.

Forrás: RT Russia2025. 03. 08. 11:56
Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dmitrij Peszkov újságíróknak nyilatkozva kijelentette, hogy a stratégiai stabilitás és a nukleáris leszerelés Moszkva napirendjén szerepel, és az Egyesült Államokkal folytatott párbeszéd „szükséges.” Hozzátette, hogy az ilyen tárgyalások nemcsak Oroszország és az Egyesült Államok, hanem a globális biztonság érdekét is szolgálnák.

Donald Trump amerikai elnök csütörtökön az Ovális Irodában beszélt arról, hogy „nagyszerű lenne, ha mindannyian denuklearizálhatnánk.” 

Rámutatott, hogy az Egyesült Államok és Oroszország rendelkezik a legnagyobb nukleáris arzenállal, míg Kína négy-öt éven belül hasonló szintet érhet el.

Moszkva szerint azonban a nukleáris fegyverzet csökkentésére irányuló tárgyalásoknak nemcsak az Egyesült Államokat, Oroszországot és Kínát kellene érinteniük, hanem az európai nukleáris hatalmakat – Franciaországot és az Egyesült Királyságot – is. 

Lehetetlen figyelmen kívül hagyni az európai nukleáris arzenált ebben a párbeszédben

 – hangsúlyozta Peszkov, utalva Emmanuel Macron francia elnök közelmúltbeli nyilatkozataira.

Macron szerdán Franciaország és Európa biztonságáról szóló beszédében Oroszországot „fenyegetésnek” nevezte, és bejelentette, hogy fontolóra veszi Franciaország nukleáris védőernyőjének kiterjesztését más EU-tagállamokra is. Moszkva válaszul azzal vádolta a francia vezetőt, hogy agresszív szándékai vannak Oroszországgal szemben.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön kijelentette: 

Macron célja Oroszország legyőzése, és ezért nevezi fenyegetésnek az országot. Lavrov szerint a francia elnök nukleáris védőernyőre vonatkozó kijelentése egyértelmű fenyegetést jelent Moszkva számára.

Kína nukleáris leszereléshez való hozzáállásával kapcsolatban Peszkov megjegyezte, hogy Moszkva és Peking még nem folytatott erről tárgyalásokat, így Kína álláspontja egyelőre nem ismert.

Trump elképzelése a teljes nukleáris leszerelésről túlságosan előreszalad

 – vélekedett Mihail Uljanov, Oroszország állandó képviselője a bécsi nemzetközi szervezeteknél. A Russia 24 televíziónak adott interjújában kijelentette, hogy „az összes nukleáris arzenál teljes megsemmisítése jelenleg nem reális,” ugyanakkor „bizonyos csökkentések és ellenőrzési intézkedések érthetőek lennének.”

Januárban az Egyesült Államok bejelentette, hogy továbbfejlesztett nukleáris bombákat telepít európai támaszpontjaira. Sajtóértesülések szerint a Pentagon az Egyesült Királyságban is nukleáris fegyvereket állomásoztatna. Moszkva többször is felszólította a nemzetközi közösséget arra, hogy felelősen járjon el a nukleáris fegyverek kérdésében, hangsúlyozva: egy nukleáris háborúnak nem lehet győztese.

Borítókép: Dmitrij Peszkov (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.