A tálib börtönök pokláról számolt be egy brit házaspár

Peter és Barbie Reynolds több mint másfél évtizede dolgoztak oktatási programokon, hogy jobbá tegyék a helyiek életét. Most Afganisztán legrettegettebb börtönében tartják őket fogva, elítéltek és gyilkosok között, vádak nélkül. Családjuk a nemzetközi közösséghez fordult, hogy megmentsék őket.

2025. 04. 06. 7:15
A kabuli Pul-e-Charkhi börtön.
A kabuli Pul-e-Charkhi börtön. Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit Peter Reynolds és felesége, Barbie, 18 éve élnek Afganisztánban, ahol az oktatás ügyéért dolgoztak – mindaddig, amíg a tálibok idén februárban le nem tartóztatták őket. Reynolds a kabuli Pul-e-Charkhi börtönből üzent egy hangfelvételen keresztül. Az idős párt külön cellákban tartják fogva, erőszaktevők és gyilkosok között. Az ügyük mögött politikai belharc húzódhat meg a tálib frakciók között.

Afganisztáni börtönben várja szabadulását a Reynolds házaspár
Afganisztáni börtönben várja szabadulását a Reynolds házaspár
(Forrás: X)

Afganisztán börtönei és a tálib hatalom árnyéka

A Reynolds házaspár letartóztatása nemcsak a nyugati világ számára megrázó, hanem az afgán valóság árnyoldalába is betekintést ad. Peter Reynolds elmondása szerint a börtönőrök kiabálnak és rendszeresen megverik a rabokat. 

Épp az előbb láttuk, ahogy egy őr megvert egy fickót az udvaron. Borzalmas a légkör, a pokolhoz legközelebbi hely, amit el tudok képzelni

– mondta. A házaspár közösen vezette a Rebuild nevű céget, amely oktatási és képzési programokat szervezett – a tálib hatalom átvétele után is. A fogva tartásuk hátterében állítólag a Hakkáni-hálózathoz tartozó belügyminiszter parancsa áll, ami belső hatalmi konfliktusokat gerjesztett Kabul és Kandahár között.

Fiuk, Jonathan Reynolds a Fehér Ház előtt videóban kérte az Egyesült Államokat, hogy segítsenek szülei szabadon engedésében. 

Bárki, akinek módjában áll kinyitni azt az ajtót és kiszabadítani őket – legyen szó a tálibokról, a brit vagy az amerikai kormányról –, kérem, tegye meg most, azonnal

fogalmazott a BBC-nek. Miután egy amerikai nő, Faye Hall kiszabadult a tálibok fogságából egy megállapodás eredményeként, Reynoldsék családja úgy véli, az Egyesült Államok most az ő ügyükben is közvetíthetne. 

A brit kormány támogató, az amerikai külügyminisztériummal folytatott megbeszélések pedig biztatóak voltak

– mondta Jonathan Reynolds.

Még most is segítenek másokon

Sarah Entwistle, a házaspár lánya elmondta, hogy bár szülei külön cellában vannak, mindketten találnak módot arra, hogy másokon segítsenek. Édesanyja angol nyelvoktatást tart a többi női rabnak, míg édesapja „VIP-szobának” nevezi celláját, ahol legalább csak az afgán tolmácsával kell osztoznia egy ágyon és vécén.

Ez jellemzi a szüleinket. A világ egyik legsötétebb, legkegyetlenebb és legkilátástalanabb helyén is képesek szeretetet adni, békét hozni, és utat mutatni.

– mondta Sarah Entwistle. A család abban reménykedik, hogy a Reynolds házaspár nemcsak kiszabadulhat, hanem visszatérhet korábbi tevékenységéhez is.

Borítókép: A kabuli Pul-e-Charkhi börtön (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.