Egyesült Államokban született polgártól nem lehet elvenni az állampolgárságát, az 1952-ben elfogadott bevándorlási és honosítási törvény (INA), valamint a 14. alkotmánykiegészítés védi a születés jogán szerzett állampolgárságot. Önként viszont lemondhatnak az állampolgárságáról a született amerikaiak – mondta el lapunknak a Magyar Külügyi Intézet kutatója.

Fotó: AFP
Lévai Dániel ugyanakkor azt is hozzátette, hogy az Egyesült Államokban honosított állampolgár esetében számos esetben el lehet venni az állampolgárságot a honosítási visszavonási eljárás keretében:
- A honosítási eljárás keretében adott interjún hamis állításokat tett az illető;
- A honosítási esküvel ellentétes magatartást követett el az illető;
- A honosítási eljárás folyamán eltitkolta tagságát egy renegát csoportban (terrorszervezetek, háborús bűnt elkövető szervezetek tagjai);
- Amennyiben katonai szolgálatnak köszönhetően szerezte meg az állampolgárságot, akkor katonához méltatlan magatartás miatti eltávolítás esetén is megvonható az állampolgárság.
Van ok az állampolgárság megvonására
Az elmúlt évtizedekben több példa is akadt arra, hogy valakitől megvonták az amerikai állampolgárságot.
2017-ben az egyiptomi Khaled Abu al-Dahabtól vonták meg az amerikai állampolgárságát dzsihadista kötődései miatt.
2010-ben a perui származású újságíró, Vicky Peláez vádalku keretében lemondott az amerikai állampolgárságáról, miután kiderült, hogy egy orosz kémhálózat része volt.
2005-ben pedig a haiti származású Lionel Jean-Baptiste-tól vonták meg az amerikai állampolgárságot, mert kiderült, hogy a honosítási eljárás alatt drogkereskedelemhez köthető tevékenységet folytatott.
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pexels)