Margot Friedländer 1921-ben született Berlinben, a második világháború során pedig a nácik a theresienstadti koncentrációs táborba vitték; családjából egyedül ő élte túl a holokausztot.
A háború után több mint hatvan éven át élt New Yorkban, majd 88 évesen tért vissza Berlinbe és ismét felvette a német állampolgárságot.
Németországba visszatérve előadásokat tartott a holokausztról, például iskolákban is. Mint mondta, küldetésének érzi, hogy elsősorban a fiataloknak beszéljen a náci Németországban átéltekről. A berlini székhelyű Schwarzkopf Alapítvány egy róla elnevezett díjat is alapított, amelyet 2014-től 2023-ig évente adtak oda olyan fiataloknak, akik sokat tettek a zsidógyűlölet és a rasszizmus elleni harcért. A díjátadón Friedländer hangsúlyozta: minden ember nevében szólal meg, azok nevében, akiket azért öltek meg, mert nem tekintették őket embernek.
A békére leselkedő fenyegetések közepette mindenkinek kötelessége fellépni az együttélés, a tisztelet és demokrácia érdekében
– jelentette ki, hozzátéve:
Ami akkor megtörtént, soha többet nem történhet meg.
A nyugat-németországi Münsterben rendezett díjátadón több százan vettek részt. Az 1648-ban több sorozatban megkötött vesztfáliai békeszerződések zárták le a Közép-Európában 1618-ban kirobbant, úgynevezett harmincéves háborút.
A Százezer euróval járó díjat 1998 óta, kétévenként adják át azoknak, akik a díjátadó bizottság szerint sokat tettek nemzetközi téren a megértés és a tartós béke elősegítéséért.
A díjazottak között volt Helmut Kohl egykori német kancellár, Daniel Barenboim izraeli karmester és Kofi Annan, az ENSZ korábbi főtitkára is.
Borítókép: Margot Friedländer (Fotó: AFP)