A Cambridge-i Egyetem kutatói ígéretes jeleket találtak egy távoli bolygó légkörében, amelyek élet jelenlétére utalhatnak – számol be róla a BBC. A K2–18b nevű exobolygó légkörében olyan molekulákat azonosítottak, amelyeket a Földön kizárólag egyszerű élőlények állítanak elő.

A kutatás vezetője, Nikku Madhusudhan professzor szerint ez az eddigi legerősebb bizonyíték arra, hogy létezhet élet a Földön kívül. A NASA James Webb űrteleszkópja (JWST) segítségével végzett vizsgálatok során dimetil-szulfidot (DMS) és dimetil-diszulfidot (DMDS) mutattak ki, amelyeket a Földön tengeri fitoplanktonok és baktériumok termelnek.
A K2–18b két és félszer nagyobb a Földnél. A JWST olyan erőteljes, hogy képes elemezni a bolygó légkörének kémiai összetételét a rajta áthaladó fény alapján.
Bár az eredmények rendkívül biztatók, a kutatók hangsúlyozzák, hogy további adatokra és megerősítésre van szükség. Madhusudhan reméli, hogy egy-két éven belül döntő bizonyítékot szerezhetnek. Ha megerősítést nyer az élet jelenléte a K2–18b-n, az arra utalhat, hogy az élet meglehetősen gyakori lehet galaxisunkban.
Catherine Heymans professzor, Skócia királyi csillagásza szerint azonban még a legmeggyőzőbb adatok esetén is kérdéses marad, hogy a detektált gázok biológiai eredetűek-e vagy más, geológiai folyamatok eredményei.
A kutatás eredményeit az Astrophysical Journal Letters című szaklapban publikálták. Madhusudhan reméli, hogy egyszer fordulópontként fogunk visszatekinteni erre az időszakra az univerzum egyik legnagyobb kérdésének megválaszolásában: egyedül vagyunk-e a világegyetemben?
Borítókép: Illusztráció (Forrás: Pixabay)