Elmondta történetét az utolsó túlélő

Küldetésének tekinti, hogy tanúságot tegyen a holokauszt borzalmairól Michael Smuss. A varsói gettólázadás utolsó ismert túlélője egy sor szerencsés véletlennek köszönheti életét.

2025. 04. 24. 20:32
Illusztráció (Forrás: NurPhoto via AFP) Fotó: NurPhoto via AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michael Smuss, a varsói gettólázadás utolsó ismert élő harcosa, 99 évesen is élénken őrzi emlékeit a holokauszt borzalmairól és a zsidó ellenállás legismertebb akciójáról. Izraeli otthonában, Ramat Ganban beszélt a holokauszt idején átéltekről a The Times of Israel izraeli napilap riporterének.

A varsói gettólázadás emléke mai is élénken él, a képen a franciaországi Lyonban található emléktábla látható
A varsói gettólázadás emléke mai is élénken él, a képen a franciaországi Lyonban található emléktábla látható (Fotó: Hans Lucas via AFP)

Hálát adok Istennek, hogy megmentett. Okkal húzott ki onnan – hogy elmondhassam az embereknek, mi történt

– mondta Smuss.

Az 1926-ban Danzigban született Smuss hatéves volt, amikor a nácik hatalomra kerültek. Tizenkét évesen családjával Lodzba költözött, majd a náci megszállás után apjával a varsói gettóba került. Itt kapcsolódott be az ellenállásba, fegyvereket csempészett és életveszélyes küldetéseket vállalt.

A gettóban több mint 400 ezer embert zsúfoltak össze egy kis területen. Apjával egy szoba lepedőkkel elválasztott sarkában kaptak helyet, mindössze két matracuk volt, semmi több – emlékezett vissza Smuss.

A németek az erősebb zsidókat munkára fogták, és Smuss a gettó szívében, a Nalewki utcában található Hermann Brauer műhelybe került, ahol a halott katonák holttestéről levett régi náci sisakokat javították, hogy újra felhasználhassák őket.

Eközben Smuss kapcsolatba lépett a varsói zsidó ellenállással, és az életét kockáztatva fegyvereket csempészett a gettóba, és leveleket vitt ki onnan. Abban is részt vett, hogy az észak-afrikai vereség miatti büntetésből a varsói gettóba küldött olasz katonáktól fegyvereket szerezzen. Ezeknek nagy hasznát vették a 82 évvel ezelőtt, 1943 áprilisában kitört varsói gettólázadás során.

A felkelés első napján a zsidó ellenállás, amelyet a korábban a lengyel hadseregben harcoló zsidók szerveztek meg, teljesen váratlanul érte a németeket. Végül épületről épületre haladva az egész gettót felgyújtották.

Egyik épületből a másikba mentek, amíg el nem jutottak az utolsó épülethez, ahol apámmal és a harcosokból álló csoportunkkal voltam. Nem volt hová mennünk

– emlékezett vissza Smuss, akit ezután a treblinkai haláltáborba akartak szállítani, de egy szerencsés véletlen következtében egy repülőgépgyártó üzemben kötött ki.

Csodával határos módon élte túl a deportálást és a koncentrációs táborokat, végül az amerikai csapatok közeledtével sikerült megszöknie egy halálmenetből.

A háború után New Yorkba emigrált, majd 1979-ben Izraelbe költözött és művész lett. Azóta is küldetésének tekinti, hogy tanúságot tegyen a holokauszt borzalmairól.

Borítókép: Illusztráció (Forrás: NurPhoto via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.