„A jövőbeni beruházásokat – beleértve az utóbbi hetekben bejelentetteket is – fel kellene függeszteni, amíg nem tisztázódik a helyzet az Egyesült Államokkal” – jelentette ki Macron francia vállalatvezetők előtt, írja a The Guardian.

Hozzátette, hogy akár az amerikai tech-szektorra is kiterjeszthetik az ellenlépéseket, hiszen „az Egyesült Államok rendkívül sokat profitál Európából”. Mint mondta:
Semmi sincs kizárva. Minden lehetőség az asztalon van.
Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök „protekcionistának” nevezte Trump intézkedéseit, amelyek szerinte „ellentétesek több millió polgár érdekeivel Európában és az Egyesült Államokban egyaránt”. Sánchez példátlannak és egyoldalúnak nevezte az amerikai lépéseket, amelyek szerinte visszatérést jelentenek a XIX. századi protekcionizmushoz – „ami nem okos válasz a XXI. század kihívásaira”. A leköszönő német kancellár, Olaf Scholz szerint Trump döntése „alapvetően hibás”, és „támadást jelent egy olyan kereskedelmi rendszer ellen, amely világszinten jólétet teremtett – és amely alapvetően amerikai vívmány”. Franciaország miniszterelnöke, Francois Bayrou egyenesen „katasztrófának” nevezte az intézkedéseket nemcsak Európa, hanem az Egyesült Államok és annak polgárai számára is.
Az EU kész válaszolni
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint „ezek a vámok súlyos csapást jelentenek a világgazdaságra”, amely „milliók számára hozhat súlyos következményeket”. Bár hangsúlyozta, hogy az EU kész válaszlépésekre, felszólította Trumpot, hogy „a konfrontáció helyett válassza a tárgyalást”.

A tervek szerint az EU április közepén megtorló vámokat jelent be amerikai fogyasztási és ipari termékekre – többek között olyan ikonikus árukra, mint a narancslé, a farmernadrág vagy a Harley-Davidson motorkerékpárok. Ezek válaszlépésként szolgálnának a Trump által korábban bevezetett acél- és alumíniumvámokra.
Az unió még nem reagált a 2025. április 3-án hatályba lépett 25 százalékos vámokra, amelyek az EU-ból származó autókat sújtják, sem pedig Trump legutóbbi, „felszabadulás napján” bejelentett, kölcsönös vámcsomagjára. Az új amerikai intézkedések hetven százalékban érintik az EU-ból érkező exportot, amely az Európai Unió becslése szerint akár nyolcvanmilliárd euró többletbevételt is hozhat az amerikai költségvetésnek – ha a kereskedelmi volumen nem változik.
Von der Leyen hangsúlyozta: „Készen állunk további ellenintézkedésekre, ha a tárgyalások kudarcot vallanak – meg kell védenünk érdekeinket és vállalkozásainkat.”

Eközben egyre több felhívás érkezik az EU részéről, hogy a válaszlépések terjedjenek ki az amerikai szolgáltatási szektorra is – különösen a technológiai óriásokra és a nagybankokra. Bernd Lange, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottságának vezetője bár támogatja a tárgyalásokat, szkeptikusan nyilatkozott, mert szerinte az amerikai kereskedelempolitikát gyakorlatilag kizárólag Donald Trump és tanácsadója, Peter Navarro irányítják.
„Amíg ők nem hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni, a diplomáciai megoldás nem lehetséges – ez így kész káosz.”