Európa nem tanul, Trumpot támadja

Európa vezető politikusai éles kritikával illették Donald Trump amerikai elnök új vámpolitikáját, amely szerintük súlyos csapást mér a világgazdaságra, és komoly nehézségeket okoz az európai gazdaság számára. Brüsszel ugyan most már tárgyalna, Emmanuel Macron pedig a francia befektetések felfüggesztését javasolta az Egyesült Államokban.

Forrás: The Guardian2025. 04. 04. 11:48
Donald Trump amerikai elnök és Emmanuel Macron francia elnök Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„A jövőbeni beruházásokat – beleértve az utóbbi hetekben bejelentetteket is – fel kellene függeszteni, amíg nem tisztázódik a helyzet az Egyesült Államokkal” – jelentette ki Macron francia vállalatvezetők előtt, írja a The Guardian.

France's President Emmanuel Macron attends a meeting with representatives of the sectors affected by US tariffs, at the Elysee Palace in Paris, on April 3, 2025. Emmanuel Macron called on French companies operating in the United States to suspend all their investment projects until Donald Trump's announcement of a massive increase in tariffs against the European Union is "clarified". (Photo by Mohammed BADRA / POOL / AFP)
Emmanuel Macron francia elnök 2025. április 3-án a párizsi Elysee-palotában részt vett az amerikai vámokkal érintett ágazatok képviselőivel tartott megbeszélésen (Fotó: AFP/Mohammed Badra)

Hozzátette, hogy akár az amerikai tech-szektorra is kiterjeszthetik az ellenlépéseket, hiszen „az Egyesült Államok rendkívül sokat profitál Európából”. Mint mondta:

Semmi sincs kizárva. Minden lehetőség az asztalon van.

Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök „protekcionistának” nevezte Trump intézkedéseit, amelyek szerinte „ellentétesek több millió polgár érdekeivel Európában és az Egyesült Államokban egyaránt”. Sánchez példátlannak és egyoldalúnak nevezte az amerikai lépéseket, amelyek szerinte visszatérést jelentenek a XIX. századi protekcionizmushoz – „ami nem okos válasz a XXI. század kihívásaira”. A leköszönő német kancellár, Olaf Scholz szerint Trump döntése „alapvetően hibás”, és „támadást jelent egy olyan kereskedelmi rendszer ellen, amely világszinten jólétet teremtett – és amely alapvetően amerikai vívmány”. Franciaország miniszterelnöke, Francois Bayrou egyenesen „katasztrófának” nevezte az intézkedéseket nemcsak Európa, hanem az Egyesült Államok és annak polgárai számára is.

Az EU kész válaszolni

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint „ezek a vámok súlyos csapást jelentenek a világgazdaságra”, amely „milliók számára hozhat súlyos következményeket”. Bár hangsúlyozta, hogy az EU kész válaszlépésekre, felszólította Trumpot, hogy „a konfrontáció helyett válassza a tárgyalást”.

European Commission President Ursula von der Leyen holds a press conference in Samarkand on April 3, 2025, ahead of the EU-Central Asia summit. (Photo by VYACHESLAV OSELEDKO / AFP)
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke sajtótájékoztatót tart (Fotó: AFP/ Vyacheslav Oseledko)

A tervek szerint az EU április közepén megtorló vámokat jelent be amerikai fogyasztási és ipari termékekre – többek között olyan ikonikus árukra, mint a narancslé, a farmernadrág vagy a Harley-Davidson motorkerékpárok. Ezek válaszlépésként szolgálnának a Trump által korábban bevezetett acél- és alumíniumvámokra.

Az unió még nem reagált a 2025. április 3-án hatályba lépett 25 százalékos vámokra, amelyek az EU-ból származó autókat sújtják, sem pedig Trump legutóbbi, „felszabadulás napján” bejelentett, kölcsönös vámcsomagjára. Az új amerikai intézkedések hetven százalékban érintik az EU-ból érkező exportot, amely az Európai Unió becslése szerint akár nyolcvanmilliárd euró többletbevételt is hozhat az amerikai költségvetésnek – ha a kereskedelmi volumen nem változik.

Von der Leyen hangsúlyozta: „Készen állunk további ellenintézkedésekre, ha a tárgyalások kudarcot vallanak – meg kell védenünk érdekeinket és vállalkozásainkat.”

Bernd LANGE during an exchange of views with European Commissioner for Trade and Economic Security and Interinstitutional Relations and Transparency Maros Sefcovic at a meeting of Committee on International Trade in the European Parliament an institution of the European Union in Brussels in Belgium on 29th January 2025. (Photo by Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)
Bernd Lange, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottságának elnöke (Fotó: Hans Lucas/AFP/Martin Bertrand)

Eközben egyre több felhívás érkezik az EU részéről, hogy a válaszlépések terjedjenek ki az amerikai szolgáltatási szektorra is – különösen a technológiai óriásokra és a nagybankokra. Bernd Lange, az Európai Parlament nemzetközi kereskedelmi bizottságának vezetője bár támogatja a tárgyalásokat, szkeptikusan nyilatkozott, mert szerinte az amerikai kereskedelempolitikát gyakorlatilag kizárólag Donald Trump és tanácsadója, Peter Navarro irányítják.

„Amíg ők nem hajlandók tárgyalóasztalhoz ülni, a diplomáciai megoldás nem lehetséges – ez így kész káosz.”

Mint arról korábban beszámoltunk, Szijjártó Péter éles kritikát fogalmazott meg Brüsszellel szemben az amerikai vámokkal kapcsolatban. A magyar külgazdasági és külügyminiszter szerint az EU-nak tárgyalnia kellett volna ezt megelőzően. 

Úgy fogalmazott: 

Az Európai Bizottság azonban ezt is elhibázta. Nem tárgyaltak, helyette megint ideológiai kérdést csináltak egy gazdasági ügyből. S mindezt több ezer eurós havi fizetésért…

Borítókép: Donald Trump amerikai elnök és Emmanuel Macron francia elnök (Fotó: AFP) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.