A Jézus kereszthalálához és temetéséhez kötődő Szent Sír-templom régészeti feltárása során olyan leletekre bukkantak, amelyek megerősíthetik a János evangéliumában olvasható beszámolót. A jeruzsálemi templom alatt végzett ásatások során kétezer éves olajfa- és szőlőmaradványokat találtak, amelyeket a kutatók egykori kert részeiként azonosítottak.

(Fotó: AFP)
A felfedezés különösen fontos, mert a János evangéliuma így fogalmaz:
Most azon a helyen, ahol megfeszítették, volt egy kert, és a kertben egy új sírbolt, amelybe még senkit sem temettek.
A lelet tehát visszaigazolja, hogy a Kr. u. I. században mezőgazdasági területként is használták azt a térséget, ahol a mai templom áll.
Jézus sírhelyénél tárulhat fel a múlt
Francesca Stasolla, a római Sapienza Egyetem professzora megerősítette, hogy az ősi kert létére utaló bizonyítékokat növénymaradványok – például magok és pollenek – alapján sikerült azonosítani. Ezek a leletek a kőfejtés leállása és a római kori temetkezések közti időszakból származhatnak.
A kőfejtéssel fokozatosan felhagytak, és ahogy a kőbányászat véget ért, a területet mezőgazdasági célokra és temetkezésre kezdték használni
– mondta Stasolla. A régész hozzátette, a feltárás célja, hogy minél pontosabb képet kapjanak Jeruzsálem fejlődéséről és a keresztény kultusz kialakulásának folyamatáról.
A feltárások során több korszakból származó tárgyi lelet is előkerült, köztük kerámia, üveg- és fémtárgyak, amelyek a hely zarándokhellyé válását igazolják.
A Szent Sír-templom jelenlegi épülete nagyrészt a keresztesek XII. századi rekonstrukciója, de a mostani feltárás a teljes templomterületet érinti, és az elmúlt közel kétszáz év legnagyobb ilyen jellegű munkálata. Stasolla szerint a kutatások tovább folynak, és még sok meglepetést tartogatnak:
Az ásatás még folyamatban van, és a tanulmány sok meglepetést fog tartogatni.
Borítókép: Jeruzsálem (Fotó: AFP)