Nagy-Britannia és Franciaország vezette a mintegy harminc országot tömörítő hajlandók koalíciójának csütörtöki megbeszélését, amelyen a védelmi miniszterek vettek részt, írta meg a Reuters hírügynökség. A brit védelmi miniszter jól kidolgozott tervekről beszélt az egyeztetésen.

Fotó: AFP
„A mi tervünk valós és érdemi. Terveink jól kidolgozottak” – mondta John Healey brit védelmi miniszter a NATO brüsszeli központjában tartott találkozón. Mint mondta, „az Ukrajnának szánt megerősítő erőnk egy elkötelezett és hiteles biztonsági megállapodás lenne, amely biztosítaná, hogy bármilyen tárgyalásos béke valóban azt hozza, amit Trump elnök ígért, azaz tartós békét Ukrajnának”.
London szerint a tárgyalások újabb fordulóján előrelépés történt.
A Yahoo News tudósítása szerint
más miniszterek azonban azt mondták, hogy továbbra is bizonytalanság van az esetleges bevetés céljait illetően, és hogy azt az Egyesült Államok katonai ereje támogatná-e.
„Mi a lehetséges küldetés, mi lesz a cél?” – kérdezte Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter. „Mi a megbízatás? Mit tennénk a különböző forgatókönyvek esetében, például ha Oroszországgal kapcsolatban bármilyen eszkalációra kerülne sor?” – tette hozzá, és kiemelte:
Nagyon fontos, hogy az Egyesült Államok a fedélzeten legyen, de akkor azt is tisztázni kell, hogy milyen típusú küldetésről van szó, és mit kérünk az Egyesült Államoktól.
A hajlandók koalíciójából eddig mintegy hat ország – köztük Nagy-Britannia, Franciaország és a balti államok – jelezte, hogy csapatokat tudna biztosítani.
Pal Jonson svéd miniszter ugyanakkor azt mondta, hogy Stockholmnak „számos olyan kérdése van, amelyet tisztáznunk kell”, mielőtt bármilyen kötelezettséget vállalna.
„Hasznos lenne, ha tisztázódna, hogy ez a misszió mivel járna, és hogy mit csinálunk. Hogy békefenntartó, elrettentő vagy megnyugtató feladatokat látunk-e majd el” – fogalmazott.
Borítókép: A brit és a francia védelmi minszter (Fotó: AFP)