A kínai külügyminisztérium közlése szerint azok az amerikai személyek érintettek, akik „rosszindulatúan viselkedtek” Tibethez kapcsolódó ügyekben. Bár a konkrét neveket nem hozták nyilvánosságra, a lépés egyértelmű válasz azokra a vízumkorlátozásokra, amelyeket Washington két héttel korábban rendelt el azon kínai hivatalnokok ellen, akik a tibeti területekhez való külföldi hozzáférést korlátozták. A diplomácián túl a gazdaságban is éleződik a feszültség Kína és az USA között. Ahogy arról lapunk is beszámolt, Hszi Csin-ping elnök ázsiai körútra indult, hogy szövetségeseket szerezzen az amerikai vámok ellen.

Fotó: AFP
Az USA szerint Kína akadályozza a hozzáférést Tibethez
Az Egyesült Államok azt rója fel Pekingnek, hogy rendszeresen akadályozza amerikai diplomaták, újságírók és nemzetközi megfigyelők bejutását Tibetbe és a tibeti régióba. A washingtoni külügyminisztérium korábban „korlátlan hozzáférést” követelt ezekhez a területekhez. Peking ugyanakkor visszautasítja a bírálatokat. Lin Jian, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfői sajtótájékoztatóján kijelentette:
Tibet Kína belügye. Az Egyesült Államok a kínaiak elleni vízumkorlátozásokkal visszaél, ezzel súlyosan megsérti a nemzetközi jogot és az államközi kapcsolatok alapvető normáit.
A szóvivő hangsúlyozta, hogy Tibet „nyitott” a világ felé, és Kína szívesen fogad minden baráti szándékú látogatót, aki utazni vagy üzletelni kíván a régióban. Ugyanakkor hozzátette:
Kína határozottan ellenzi, hogy bármely ország a vallás, kultúra vagy emberi jogok nevében beleszóljon a tibeti ügyekbe.
Tibet 1950 óta áll kínai ellenőrzés alatt, Peking ezt az időszakot a „békés felszabadítás” időszakának nevezi, amely szerintük véget vetett a feudális jobbágyrendszernek. Ezzel szemben a száműzött tibeti közösségek és több nemzetközi emberi jogi szervezet az elnyomás és az asszimiláció szimbólumaként tekint Kína tibeti politikájára.
A jelenlegi szabályok szerint Tibetbe külföldi turisták csak csoportosan, előzetes engedéllyel utazhatnak.
A diplomatáknak és külföldi újságíróknak pedig külön jóváhagyást kell kérniük a helyi hatóságoktól, hogy beléphessenek a területre.
Borítókép: Hszi Csin-ping kínai elnök (Fotó: AFP)