A Hszinhua kínai állami hírügynökség szerint Hszi célja az átfogó együttműködés elmélyítése Kína szomszédaival. A tervezett látogatások előtt a kínai média hangsúlyozta a jó kapcsolatot Kína és Malajzia között, míg Kambodzsát Hszi rendíthetetlen barátnak nevezte. A diplomáciai nyitás nem véletlen. Míg Donald Trump a legtöbb országnak 90 napos vámfelfüggesztést adott, Kínára kivetette a legsúlyosabb, 125, egyes termékekre 145 százalékos vámot, ezzel folytatva a kétoldalú kereskedelmi háborút.

Fotó: SAUL LOEB / AFP
Donald Trump nem akar kezdeményezni
Az Egyesült Államok és Kína viszonya az elmúlt hetekben éles fordulatot vett. A Trump-adminisztráció elutasította a Peking által felajánlott hivatalos és informális tárgyalási csatornákat is, mondván, hogy Hszi Csin-pingnek kell kezdeményeznie egy vezetői szintű hívást. Trump szerint Kína szeretne megállapodni, csak nem tudja, hogyan kezdjen hozzá, utalva arra, hogy szerinte Peking büszkeségből nem hajlandó elsőként lépni. Mindeközben Kína saját stratégiát követ. Regionális és globális partnereit igyekszik egy közös álláspont mögé sorakoztatni az amerikai nyomással szemben.
Vang Ventao kínai kereskedelmi miniszter az elmúlt napokban többek között az Európai Unió, Szaúd-Arábia és Dél-Afrika képviselőivel egyeztetett, míg Li Csiang miniszterelnök Ursula von der Leyennel folytatott telefonbeszélgetést. A kínai fél szerint a világ felelőssége egy szabad és igazságos kereskedelmi rendszer védelme.
A Fehér Ház eközben nyomás alá helyezte Japánt, Dél-Koreát és Vietnámot, hogy ezek az országok inkább az Egyesült Államokkal kössenek kétoldalú megállapodásokat, Kínát háttérbe szorítva. Ugyanakkor a kínai vezetés nem zárja ki, hogy alternatív kapcsolatfelvételi csatornát nyitna Washington felé, például Elon Musk üzleti érdekeltségeit kihasználva, ám ezek az erőfeszítések eddig nem hoztak eredményt.
Kína szintén meghozta a saját szankcióit
A konfliktus további elmélyülésére utal, hogy Kína már megkezdte egyes amerikai termékek, például filmek, korlátozását, és kilátásba helyezte az Apple, a Tesla vagy a Starbucks kínai működésének akadályozását is. Bár ezeket az intézkedéseket egyelőre elhalasztották, Peking jelezte, hogy a ritkaföldfémek exportjának teljes tilalma és az amerikai államkötvények eladása is napirendre kerülhet.
A nem vámjellegű lépések kockázatai mindkét fél számára óriásiak. Egy volt amerikai tisztviselő szerint
ha Kína tényleg meg akarja fojtani az amerikai gazdaságot, az már háborús cselekedetnek minősülne.
Egyes elemzők szerint viszont a kínai félnek nagyobb a mozgástere. Hszi belpolitikai helyzete stabil, és könnyebben tudja elfogadtatni a lakossággal a gazdasági fájdalmat, mint Trump. Miközben Trump új, átfogó megállapodásról álmodik Kínával, amely a kereskedelmen túl a fentanilcsempészetre és a TikTok átalakítására is kiterjedne, a jelenlegi hangulat és a megszakadt kommunikációs csatornák aligha kedveznek egy nagy alku létrejöttének.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: AFP)