Niger szakít a francia nyelvi múlttal

A francia nyelv eddig kiemelt szerepet töltött be az afrikai ország életében. Most azonban Niger katonai vezetése úgy döntött, hogy a hauszát teszi meg nemzeti nyelvvé, míg a franciát a „munkanyelv” szintjére sorolja vissza. A változás része a március végén elfogadott új politikai iránynak.

2025. 04. 08. 18:13
2024. október 15-én, Niameyben egy hivatalos ünnepségen leplezik le az új táblát, amelyen a Charles de Gaulle sugárutat átnevezték Djibo Bakary sugárútra.
2024. október 15-én, Niameyben egy hivatalos ünnepségen leplezik le az új táblát, amelyen a Charles de Gaulle sugárutat átnevezték Djibo Bakary sugárútra. Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Niger élén álló katonai rezsim hivatalosan is megváltoztatta az ország nyelvpolitikáját: a francia nyelvet munkanyelvvé minősítették vissza, míg a hauszát – amely a legelterjedtebb nyelv az országban – nemzeti nyelvvé emelték. A döntést a „Charte de la refondation”, vagyis az újjáalapítás chartája tartalmazza, amelyet március 26-án hirdettek ki Niameyben, és amely átvette a felfüggesztett, 2010-es alkotmány szerepét.

Niger hivatalos nyelve a haussza lett
Niger hivatalos nyelve a hausza lett
Fotó: AFP

Niger új nyelvi rendet vezet be

A chartát Abdourahamane Tiani tábornok írta alá, aki 2023. július 26-án hajtott végre katonai puccsot az országban. Az új dokumentum 12. cikkelye szerint a nemzeti nyelv a hausza, míg a munkanyelvek az angol és a francia. Ezzel a francia, amely az előző alkotmány szerint hivatalos nyelv volt, csupán technikai szerepkört kapott. A dokumentum kilenc másik nyelvet is megnevez – például a zarma-songhai, fulfulde, kanouri, gourmantché és az arab –, mint „a Nigerben beszélt nyelvek”.

A változás nem csupán nyelvészeti kérdés: politikai és kulturális jelentőséggel is bír. 

A rezsim korábban már kiléptette az országot az Frankofónia Nemzetközi Szervezetből (OIF), és olyan lépéseket tett, mint a francia nevet viselő utcák átnevezése, valamint a diplomáciai kapcsolatok megszakítása Franciaországgal.

A hausza nyelv dominanciája a mindennapi életben már korábban is nyilvánvaló volt: a lakosság nagy többsége beszéli vagy érti, különösen az ország déli részén található régiókban, mint Zinder, Maradi és Tahoua. 

A francia ezzel szemben csupán a lakosság 13 százaléka által beszélt nyelv.

A februárban tartott nemzeti tanácskozások nyomán megalkotott charta nem csak a nyelvi kérdéseket rendezte. A katonai hatalom ideiglenességéről is rendelkezik: legalább öt évig maradnak hatalmon, amit a biztonsági helyzet alakulása függvényében módosíthatnak. Niger, Mali és Burkina Faso együtt már korábban is deklarálták, hogy a francia befolyás ellen közös politikai és katonai szövetséget hoznak létre, az úgynevezett Száheli Államok Szövetségét (AES).

A francia nyelv háttérbe szorítását sokan üdvözölték, de a közösségi médiában néhányan aggodalmuknak adtak hangot. 

Egyesek szerint a nyelvi hierarchia átalakítása veszélyt jelenthet a nemzeti egységre, és felerősítheti az etnikai feszültségeket. A döntés ugyanakkor jól illeszkedik a junta szuverenista, Párizstól eltávolodó politikájába.

Borítókép: 2024. október 15-én, Niameyben egy hivatalos ünnepségen leplezik le az új táblát, amelyen a Charles de Gaulle sugárutat átnevezték Djibo Bakary sugárútra (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.