Ankarában, a Török Haditengerészet parancsnokságán rendezik meg április 15–16-án azt a kétnapos találkozót, amelyen orosz és ukrán tisztviselők vesznek részt. A tanácskozás középpontjában a Fekete-tenger biztonsága áll, amely az orosz–ukrán háború árnyékában különösen kényes kérdésnek számít. A megbeszélésen külföldi országok katonai képviselői is jelen lesznek.

(Fotó: AFP)
A Fekete-tenger jövője
A török védelmi minisztérium hivatalos tájékoztatása szerint a találkozó célja, hogy egy lehetséges tűzszünet után hogyan lehetne fenntartani a békét és a stabilitást a térségben. A tervek szerint a katonai együttműködés tengeri aspektusait is részletesen átbeszélik, beleértve a hadihajók mozgását és a kereskedelmi útvonalak védelmét.
A tárgyalások időzítése nem véletlen. Március végén szaúd-arábiai közvetítéssel folytak amerikai–orosz egyeztetések, amelyek során Washington egy harmincnapos tűzszüneti javaslatot terjesztett elő.
Bár az egyezség nem született meg, a Fekete-tengerre vonatkozó fegyvernyugvás lehetősége továbbra is napirenden van. A CNN Türk szerint „a találkozó célja a békés közeg fenntartása a térségben egy esetleges tűzszünet után.”
Amerikai szerepvállalás az orosz–ukrán háborúban
A tűzszüneti javaslat amerikai kezdeményezés volt, de a Kreml március 11-e után több feltételt is támasztott, köztük mezőgazdasági szankciók enyhítését. Az Egyesült Államok egyelőre hajlandónak mutatkozik a tárgyalásra, míg több európai ország határozottan elutasítja a szankciók enyhítését.
Április 11-én Trump elnök megbízottja, Steve Witkoff Moszkvába utazott, ahol négy és fél órás megbeszélést folytatott Vlagyimir Putyinnal.
A megbeszélésről az orosz fél úgy nyilatkozott, hogy az ukrajnai rendezés volt a téma. Witkoff már korábban is jelezte, hogy a Trump-adminisztráció támogatná négy ukrán megye orosz fennhatóság alá kerülését, ami komoly vitákat generált a nemzetközi diplomáciában.
Törökország eddig is közvetítői szerepet játszott az orosz–ukrán háború során, különösen a gabonaszállítási megállapodások létrehozásában.
Most ismét aktív szerepet vállalna egy újabb diplomáciai párbeszéd előmozdításában, ezúttal a Fekete-tenger katonai biztonságának kérdésében. A találkozónak – amelyen a haditengerészeti műveletek lehetséges koordinációja is napirenden lesz – kulcsszerepe lehet egy lehetséges tűzszünet után.
Borítókép: Vlagyimir Putyin orosz elnök a Donald Trump amerikai elnök megbízottjával, Steve Witkoffal folytatott megbeszélésen Szentpéterváron 2025. április 11-én (Fotó: AFP)