Marcin Romanowski: Tusk életfogytiglani börtönbüntetése csak idő kérdése

Elutasította az Interpol a Magyarországon menedékjogot kapott Marcin Romanowski volt lengyel igazságügyi miniszterhelyettes, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság képviselőjének körözését. A politikus elleni vádak része annak, hogy a Donald Tusk vezette lengyel balliberális koalíció a hatalomra kerülése óta módszeres támadást indított a lengyel jogállamiság intézményei, jobboldali politikusok és civilek ellen. Az Alapjogokért Központ égisze alatt jött létre a Magyar–Lengyel Szabadság Intézete Marcin Romanowskival az élen. A politikussal a hazájában zajló eseményekről, a politikai üldöztetésről és a jövőbeni lehetőségekről beszélgettünk.

2025. 04. 28. 5:20
Fotó: Balogh Zoltán Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Melyek a fő célkitűzései a Magyar–Lengyel Szabadság Intézet vezetőjeként? 

– Lengyelország most kísérleti terep, ahol a közös értékek veszélybe kerültek. A fő célunk az, hogy előkészítsünk egyfajta figyelmeztető mechanizmust, amely védelmet biztosít mindenki szabadságának és túlélésének, egész Európa és a szabad világ számára is. Ez talán egy kicsit túlzó kijelentés, de valóban látjuk, hogy a globális ideológiai háború, amely a globalisták és a szuverenisták között zajlik, már sok országban jelen van, Magyarország is ennek a része. A politikai nyomás Magyarországon is egyre inkább érződik. A fő csatatér ma Lengyelországban van, hiszen Lengyelország valóban egy nagyon konzervatív, hagyományos társadalom, és még mindig szuverenista megközelítéssel rendelkezik. A támadás ennek megfelelően nagyon erős, és a jogi vonatkozások is egyre nyilvánvalóbbak. 

Nem túlzás, hogy 

Tusk miniszterelnök és igazságügyi minisztere életfogytiglani börtönbüntetése csak idő kérdése, tekintettel az általuk elkövetett bűncselekmények szintjére.

 Az intézet célja tehát egyértelmű: megvédeni azokat az értékeket, amelyeket közösen képviselünk. 

Marcin Romanowski az intézet megnyitóján
Marcin Romanowski az intézet megnyitóján. Fotó: MTI

– Ebben a helyzetben milyen súlya van a közelgő elnökválasztásnak? 

– A jogrendszerünkben az elnöki vétó, valamint a jelölési és elítélési jogkör kulcsfontosságú szerepet játszanak, a jelenlegi helyzetben is, amivel most is szembesülünk. 

Ez egy kritikus pillanat, mivel Tuskék a törvények ellen cselekszenek. A törvények szerint nem hozhatnak új törvényeket az elnöki vétóval szemben, az országos ügyész kinevezése is törvénytelen volt, mivel nem kapták meg az elnök beleegyezését. A jog szerint ez mindenképpen kötelező lépés lett volna, tehát az elnökválasztás megnyerése kulcsfontosságú.

Másrészt nem veszíthetik el a választásokat, hiszen az elkövetett bűncselekmények súlya miatt nem lenne visszaút számukra, olyan sok magas rangú tisztviselő van, akik ellen súlyos bűncselekmények gyanúja merült fel. Ha megnézik az alkotmánybíróság elnöke által készített dokumentumokat, ott számos panasz szerepel. Panaszt tett a miniszterelnök, minden miniszter, valamint a kormánykoalíció összes parlamenti képviselője ellen az alkotmányos testületet súlyosan sértő bűncselekmények miatt. 

Ha a parlamenti többség teljes mértékben megnyirbálja az alkotmánybíróság költségvetését, az önmagában bűncselekményt jelent. Ez nem csupán politikai döntés, hanem valódi jogi kérdés is. Ha figyelmen kívül hagyják az alkotmánybíróság minden egyes ítéletét, ahogyan azt a legfelsőbb bíróság tavalyi döntéseiben is tették, akkor már nem csak szavakról van szó, hanem tettekről.

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács, amely szintén alkotmányos testület, mindenféle jogi támogatás nélkül illegálisnak minősülne, és ez is bűncselekményt jelent. Ez tehát egy politikai és jogi probléma is, és jelenleg a helyzet nagyon veszélyes. A kormány részéről hatalmas a kísértés, hogy megzavarja az elnökválasztást, mivel ha elvesztik hatalmukat, az automatikusan börtönbüntetést jelent számukra. A bizonyítékok már az asztalon vannak, és a dokumentumokat nyilvánosságra hozták. Elnézést a hosszú magyarázatért, de a politikai helyzet valóban rendkívül feszült és veszélyes.

Marcin Romanowski a sajtótájékoztatón
Marcin Romanowski a sajtótájékoztatón. Fotó: MTI

– Tehát jó esély van rá, hogy manipulálják a választásokat, csak hogy elkerüljék a büntetőeljárást?

– Igen, igen. Már megtették. Az, hogy illegálisan csökkentették a PiS költségvetésének nyolcvan százalékát, de facto az ország legnagyobb ellenzéki pártjának felszámolását jelentheti. Úgy hangzik, mint Oroszország vagy Fehéroroszország. És ezt meg is tették. Tavaly megtették. Természetesen megpróbáltunk adományokat kérni az emberektől, és ez működött. De mindenesetre hatalmas különbség van Karol Nawrocki és Rafael Trzaskowski választási kampánylehetőségei között, például Trzaskowski állami intézményektől és természetesen közpénzekből is kap kormányzati támogatást. 

A helyzet, amit leírok, szinte ugyanaz, mint amit Fehéroroszországban vagy Oroszországban tapasztalhatunk: az ügyészség politikai vádakat emel politikusok ellen, kizárólag azért, hogy elnémítsák az ellenzéket. Különösen azok ellen, akik a globalista politikák ellen lépnek fel. Ennek a célja pedig nem más, mint megakadályozni, hogy hatalomra kerüljenek, és harcoljanak ezen fenyegetések ellen. Ilyen értelemben egy egészen különleges küzdelmet vívunk. A lengyel jogrendszert, társadalmat és családokat is belekeverték, és mindez sajnálatos módon nemcsak Lengyelországra jellemző. Láttuk ezt Franciaországban, Romániában, és ha a Brüsszel által támogatott liberális jelölt győz Magyarországon, akkor valószínűleg itt is hasonló történésekre kell számítani. A politikai üldöztetést nemcsak a politikusok, hanem a hétköznapi emberek is megélik. A helyzet súlyosságát mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy egy katolikus papot és két egyszerű tisztviselőt hét hónapon keresztül tartottak fogva és kínoztak az igazságügyi minisztériumban. Az ügyet Strasbourgban vizsgálják, ahol emberi jogi jogsértésekről van szó. A vád súlyos, mert ha az ügyet elfogadják, az azt jelenti, hogy a vádak mellett állók hitelesek. Ez a tipikus viselkedésmódjukra jellemző. 

Nemcsak a politikusokat támadják, hanem bárkit, aki a hatalomnak nem tetsző véleményt formál. Az emberek, különösen a hétköznapi állampolgárok sokszor nem is tudják, hogy egy-egy kritikus megjegyzésnek komoly következményei lehetnek.

Volt olyan eset, hogy idős, fogyatékkal élő embereket, hatvan-nyolcvan éveseket vettek őrizetbe reggel hator, mindössze azért, mert egy Facebook-kommentben bírálták a liberális aktivistákat. Ez egyszerűen elfogadhatatlan. A szólásszabadság teljes mértékben veszélybe került. Egyébként nemcsak politikusok, hanem akár papok is célponttá válhatnak. 

Az ilyen típusú beszélgetések és véleménynyilvánítások most már a hatóságok figyelmét is felkeltik, és több embert, köztük papokat is őrizetbe vettek hasonló megjegyzések miatt. Ez a helyzet már nemcsak politikai, hanem társadalmi szintű fenyegetést jelent a szólásszabadságra, és egyre inkább el kell gondolkodnunk rajta, hogy milyen irányba haladunk.

 

 Borítókép: Marcin Romanowski a sajtótájékoztatón (Fotó: MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.