Tekintettel az Egyesült Államok kiszámíthatatlan kereskedelmi politikájára, az EU megbízható kereskedelmi partnereket keres.

Úgy döntöttünk, hogy megkezdjük a tárgyalásokat egy szabadkereskedelmi megállapodásról
– mondta von der Leyen, miután telefonbeszélgetést folytatott az Egyesült Arab Emirátusok államfőjével, Mohammed bin Zajed sejkkel. A megállapodás erősíti a kétoldalú kapcsolatokat, és hozzájárul a térség jólétéhez – tette hozzá, írta az Exxpress.
Stratégiai együttműködés a jövő technológiáiban
Az Európai Bizottság tájékoztatása szerint a tárgyalások nemcsak a kereskedelemre, hanem a stratégiai ágazatok – például a megújuló energia, a zöldhidrogén és a kritikus nyersanyagok – területén folytatott együttműködésre is ki fognak terjedni. Von der Leyen reményét fejezte ki, hogy a felek gyorsan és ambiciózusan haladnak majd előre. Maros Sefcovic EU-kereskedelmi biztos a közeljövőben ismét az Emírségekbe utazik a tárgyalások előmozdítása érdekében.

Az osztrák gazdasági miniszter, Wolfgang Hattmannsdorfer (ÖVP) a támogatását fejezte ki az egyezménnyel kapcsolatban:
Első gazdasági delegációm hamarosan az Egyesült Arab Emírségekbe utazik. Ezt az alkalmat arra használjuk, hogy aktív lendületet adjunk a tárgyalásoknak, és előnyös helyzetbe hozzuk osztrák vállalatainkat.
Szélesebb kereskedelmi stratégia: Kanada, Új-Zéland, Mexikó, Közép-Ázsia
Von der Leyen a nap folyamán telefonon egyeztetett Kanada és Új-Zéland vezetőivel is – ezekkel az országokkal az EU már kötött kereskedelmi megállapodásokat. Az Egyesült Államokkal fennálló bizalmi válság miatt az EU fokozta diplomáciai aktivitását, új partnereket keresve világszerte. Az elmúlt hónapokban a blokk új megállapodást jelentett be Mexikóval, valamint újraindította a korábban megszakadt tárgyalásokat Malajziával is.
2024 decemberében Brüsszel ideiglenesen aláírta a sokat vitatott kereskedelmi egyezményt a dél-amerikai Mercosur-országokkal. Emellett múlt héten Üzbegisztánban, Szamarkandban EU–Közép-Ázsia csúcstalálkozóra is sor került. Ezen a találkozón az EU vezetői bejelentették: bővíteni kívánják gazdasági kapcsolataikat a volt szovjet tagállamokkal, alternatívát kínálva számukra Kína és Oroszország befolyásával szemben.

Vámháborús szünet
A háttérben továbbra is érezhető a globális kereskedelmi feszültség: az Egyesült Államok három új vámintézkedése után Brüsszel ideiglenesen – kilencven napra – felfüggesztette a válaszlépésként elfogadott ellenintézkedéseket. Ezzel az EU lehetőséget kíván adni a tárgyalásoknak Washingtonnal. Mindez Donald Trump elnöknek a „vámháborús szünetet” bejelentő nyilatkozatát követően történt meg.