Szijjártó Péter: Két békepárti ország tárgyalt

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Mongólia külügyminiszterét, Batmunk Batceceget fogadta Budapesten. Szijjártó Péter a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokról beszélt, és arról is szót ejtett, hogy Magyarországhoz hasonlóan Mongólia is a béke pártján áll.

2025. 04. 25. 13:27
Batmunk Batceceg mongol külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Forrás: FACEBOOK/Szijjártó Péter
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Batmunk Batceceg mongol külügyminiszter is kiemelte, hogy utoljára közel fél évszázada járt hazánkban mongol külügyminiszter. Szijjártó Péter a két ország közötti gazdasági együttműködésről beszélt, és szót ejtett a béke iránti elkötelezettségről mint a két országot összekötő politikai nézetről is. 

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Mongólia külügyminiszterét fogadta
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Mongólia külügyminiszterét fogadta. Forrás: Facebook/Szijjártó Péter

Szijjártó Péter a gazdasági kapcsolatok fontosságát hangsúlyozta

A két ország diplomáciai kapcsolatainak 75. évfordulója alkalmából megtartott találkozón a felek a gazdasági együttműködés további bővítéséről, a békepártiság fontosságáról, valamint a kulturális és oktatási kapcsolatok elmélyítéséről is egyeztettek. Szijjártó Péter erről így nyilatkozott: 

Nagyra becsüljük azt a gazdag kulturális és történelmi örökséget, amelyet részben közösen ápolunk, és nagy örömmel tekintünk vissza azokra a közös pontokra, amelyek a történelmünk során egybeestek. Az idei esztendőben a diplomáciai kapcsolatok felvételének 75. évfordulóját ünnepeljük. Tíz esztendővel ezelőtt nyitottuk újra a nagykövetségünket Ulánbátorban, és azóta kapcsolataink jelentős fejlődésen mentek keresztül.

A magyar külügyminiszter hangsúlyozta: 

Két olyan országról beszélünk, amely a kommunikációs csatornák nyitvatartásának és a diplomácia fontosságának tekintetében mindig is egyértelműen nyilatkozott.

Szijjártó szerint a jelenlegi világrend instabilitása miatt különösen fontos az olyan országok együttműködése, amelyek bátran képviselik a béke ügyét a nemzetközi fórumokon. 

A veszélyek korában élünk, és ez komoly jelentőséget ad ennek a mai találkozónak is, hiszen két, a béketáborhoz tartozó, két békét akaró és két, a béke ügyét bátran képviselő ország külügyminiszterei találkoznak

– mondta. Úgy látja, az orosz–ukrán háborúban a diplomáciai megoldás az egyetlen reális út. 

Az ukrajnai háborúnak nincsen megoldása a csatatéren. A megoldás csak a tárgyalóasztal körül tud megszületni, és ahhoz, hogy tárgyalóasztalhoz üljenek a felek, kapcsolatban kell lenniük egymással

– szögezte le.

Sajnálatosnak és veszélyesnek tartjuk azt, hogy vannak olyan kormányok és vannak olyan politikai vezetők, amelyek és akik aláaknázzák a békéhez vezető utat. Ezt mi egy súlyos bűnnek tartjuk, hiszen aki aláaknázza a béke felé vezető utat, az a háború meghosszabbítását éri el, a háború meghosszabbítása pedig újabb és újabb áldozatokkal jár

– tette hozzá. 

A külügyminiszter élesen bírálta a Nemzetközi Büntetőbíróság működését is. 

Sajnálattal tapasztaljuk azt is, hogy a Nemzetközi Büntetőbíróság egy politikai szervezetté vált. A Nemzetközi Büntetőbíróság folyamatosan támadások és kritikák tárgyává teszi Mongóliát is. Egy politikai bírósággá vált, ezért Magyarország a kilépésről döntött.

A két ország gazdasági kapcsolatairól szólva Szijjártó kiemelte, hogy a magyar–mongol kereskedelmi forgalom történelmi csúcson van:

A tavalyi esztendőben megdőlt a két ország közötti kereskedelmi forgalom rekordja. Az idei esztendőben újabb 51 százalékos növekedést tudtunk elérni.

A külügyminiszter szerint Mongóliában komoly gazdaságfejlesztési reformok indultak, amelyek újabb lehetőségeket teremtenek a magyar technológia és szaktudás hasznosítására a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és a vízgazdálkodás terén. 

Megállapodtunk abban, hogy a gazdasági vegyes bizottság ülését az idei esztendőben összehívjuk, hogy áttekintsük, hogy magyar vállalatok a magyar szaktudással és a magyar technológiával miként tudnak hozzájárulni a mongóliai mezőgazdaság, élelmiszeripar és vízgazdálkodás fejlesztéséhez

– fogalmazott. A külkapcsolatokon túlmutatóan az oktatás és a kultúra is fontos szerepet kapott a tárgyaláson. 

Magyarországon évente kétszáz ösztöndíjat ajánlunk fel mongol hallgatók számára magyar egyetemeken. Az idei esztendőben először több mint ezren jelentkeztek magyarországi ösztöndíjra

– számolt be. Emellett elmondta, hogy a Mongol Nemzeti Egyetemen magyar nyelvoktatás indult, míg az ELTE-n mongol nyelvet lehet tanulni. A két ország közötti kulturális kapcsolatot erősíti, hogy a látogatás részeként este a Nemzeti Színházban egy mongol színdarab bemutatására kerül sor. 

Részben ez adta az apropót miniszter asszony budapesti látogatásának

– tette hozzá.

 

Mongólia kiáll a hagyományos értékek mellett

Batmunk Batceceg emlékeztetett arra, hogy 47 évvel ezelőtt járt utoljára külügyminiszter Magyarországon, ezért a mostani találkozó különösen fontos mérföldkő. A kétoldalú megbeszélésről elmondta: 

Nagyon jó hangulatban, nagyon bensőséges körülmények között zajlott miniszter úrral a négyszemközti beszélgetésünk.

Hangsúlyozta, hogy Mongólia Magyarországra mint harmadik szomszédra tekint, és számos területen – például a kultúrában, a mezőgazdaságban és a vízgazdálkodásban – lát együttműködési lehetőséget. 

A geopolitikai kihívásokra utalva Batceceg kiemelte az élelmiszer-biztonság és a béke fontosságát, valamint azt, hogy nagyon fontos a diákjaink, az ifjúság együttműködése, ami az oktatással, a kulturális együttműködésekkel valósul meg.

Elmondta, hogy az év második felében üzleti fórumot is terveznek, ahol a gazdasági együttműködés lehetőségeit tekintik át. 

A kulturális kapcsolatok megerősítésének jeleként májusban mongol napokat rendeznek Budapesten. 

Kiváló alkalom a ma esti, Ég fia című színházi előadás, ami a Magyar Nemzeti Színházban kerül bemutatásra, mely a mongolsághoz, a mongol kultúrához viheti közel az érdeklődőket

– fogalmazott. Az oktatás területén elismeréssel szólt a magyar ösztöndíjprogramról: 

Évente kétszáz diáknak van lehetősége Magyarországra jönni, és reményeim szerint ezt a lehetőséget ki is fogják használni a mongol diákok.

Zárásként hangsúlyozta a közös értékeket is: 

Alapvető dolgok, hogy egy család apából, anyából, gyerekekből áll, és az ember vagy férfi, vagy nő. Nagyon örülünk, hogy a magyar álláspont is hasonló.

Batceceg köszönetet mondott a meghívásért, és átadta a mongol miniszterelnök és az elnök üdvözletét is. 

Reméljük, hogy ezek az erőfeszítések a két nemzetet közelebb hozzák egymáshoz

– zárta beszédét.

Borítókép: Batmunk Batceceg mongol külügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (Forrás: Facebook/Szijjártó Péter)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.