Ukrajna döntést hozott a csernobili erőműről, Kijev komoly figyelmeztetést küldött

Ukrajna dolgozik a csernobili atomerőmű feletti építmény helyreállításán, miután februárban orosz dróntámadás érte a létesítményt, közölte Szvitlana Hrincsuk környezetvédelmi miniszter április 12-én. Az Ukrajna északi részén található erőmű a háború elején többször is gazdát cserélt.

2025. 04. 13. 10:20
A csernobili erőmű sérült kupolája 2025. februárjában Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az erőmű területén tett látogatása során Hrincsuk elmondta, hogy a támadás megrongálta a 2019-ben telepített masszív kupolát, amelyet azzal a céllal építettek, hogy megakadályozza a radioaktív anyagok kiszivárgását. A csernobili atomerőművet az orosz–ukrán háború elején elfoglalták az oroszok, majd Ukrajna visszaszerezte felette az irányítást.

Ukrajna dolgozik a kupola javításán
Ukrajna dolgozik a kupola javításán (Fotó: AFP)

Ukrajna dolgozik a javításon

A betonszarkofágot fedő acélkupolát 2019-ben helyezték a megsemmisült reaktor fölé, hogy egy újabb burkolattal védjék a külvilágot a sugárzástól.

Sajnos a támadás után az ív részben elveszítette a funkcióját. Úgy gondolom, májusra már meglesznek azok az elemzési eredmények, amelyeken most dolgozunk… Aktívan dolgozunk a helyreállításon. Az ívet természetesen helyre kell állítani, hogy semmilyen körülmények között ne fordulhasson elő szivárgás, hiszen a nukleáris és a sugárbiztonság garantálása az első számú feladat

– mondta a miniszter. A helyszínen egy 0,8 megawattos naperőmű is megkezdte működését, amely részben biztosítja a kizárási zóna, azaz az erőmű körüli tiltott övezet energiaellátását. A naperőmű átadását két közelgő nemzetközi konferencia elé időzítették, amelyek a nukleáris biztonság és az energetikai jövő kérdéseivel foglalkoznak. A február 14-i orosz dróntámadás következtében lyuk keletkezett a szerkezet külső burkolatán, és a robbanás a belső térben is kárt okozott. Oroszország a támadás tényét provokációnak minősítette, és elutasította a vádakat.

A védőszerkezet az 1986-os robbanás után sietve megépített szarkofágot zárja körül.

Hrincsuk hozzátette, hogy az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), valamint azok a tudományos intézmények és cégek, amelyek a védőív telepítésében is részt vettek, most is közreműködnek a helyreállítási elemzésekben.

Évek óta mondjuk, hogy a kizárási zónát meg kell újítani. Ez a terület Ukrajna más részeinél sokkal jobban alkalmas a megújuló energia fejlesztésére

– hangsúlyozta a miniszter.

Borítókép: A csernobili erőmű sérült kupolája 2025 februárjában (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.