Több országba küldhetik vissza a migránsokat az Európai Unióból

Hét országot nyilvánítana biztonságossá az Európai Bizottság, még az uniós migrációs paktum érvénybe lépése előtt. Ezekbe az or­szágokba három hónapon belül visszaküldhet­nék a tagállamok a menedékkérőket.

Forrás: Migrációkutató Intézet2025. 04. 22. 12:07
Olaszországba tengeri úron érkező migránsokat szállító busz Fotó: STRINGER Forrás: Anadolu
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bangladessel, Kolumbiával, Egyiptommal, Indiával, Koszovóval, Marokkóval és Tunéziával bővítené az Európai Bizottság a biztonságos származási országok listáját, írja a Migrációkutató Intézet elemzése.

NAPLES, ITALY - APRIL 08: Migrants are seen after the arrival of the Life Support, which is a ship operated by the Italian NGO Emergency, at Naples harbor in Naples, Italy on April 08, 2025. There were 171 migrants on the boat, 68 of whom were unaccompanied minors. The Life Support ship had rescued 215 people off the coast of Libya in recent days, but before reaching Italy 44 of them - who needed more in-depth medical care - were transferred by the Italian Coast Guard. Stringer / Anadolu (Photo by STRINGER / ANADOLU / Anadolu via AFP)
Migránsok az Emergency olasz civil szervezet által üzemeltetett hajó megérkezése után Nápolyban, Olaszországban, 2025. április 8-án (Fotó: Anadolu/STRINGER)

A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy a hét országból érkező, nemzetközi védelemre nem jogosuló irreguláris migránsokat három hónapon belül lefuttatott, gyorsított eljárás alá vonnák, majd visszaküldenék őket hazájukba. 

Eddigi gyakorlat szerint a biztonságos származási országokból érkezők csak kivételes esetekben kapnak menedékjogot, elismerési arányuk legfeljebb ötszázalékos.

A tagállamok 2024 óta sürgetik az Európai Bizottságot, hogy dolgozzon ki egy átfogó tervet a migránsok visszatérésének felgyorsítására, miután az uniós statisztikák szerint a kitoloncolásra kötelezett személyek kevesebb mint húsz százaléka tért vissza származási országába.

NAPLES, ITALY - APRIL 12: Executive Director of Frontex Hans Leijtens (L) and European Commissioner for Home Affairs and Migration Magnus Brunner (R) are seen during the Med-5 Interior Ministers' Meeting at the Royal Palace in Naples, Italy, on April 12, 2025. Stringer / Anadolu (Photo by STRINGER / ANADOLU / Anadolu via AFP)
A Frontex ügyvezető igazgatója, Hans Leijtens (balra) és Magnus Brunner belügyekért és migrációért felelős európai biztos (jobbra) láthatók a Med-5 belügyminiszteri találkozóján a nápolyi királyi palotában, 2025. április 12-én (Fotó: STRINGER/Anadolu)

Magnus Brunner belügyi és migrációs kérdésekért felelős uniós biztos abban bízik, hogy a bővített listának köszönhetően felgyorsul a menedékjogi kérelmek elbírálása. „Sok tagállam jelentős lemaradásban van” – mutatott rá az adminisztratív rendszerek túlterheltségére. 

Markus Lammert, a bizottság szóvivője pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a lista bővíthető vagy felülvizsgálható, és le is vehetik róla az országokat, ha már nem tartják őket biztonságosaknak. Ez idáig az uniós tagjelölt országokat, nevezetesen Albániát, Bosznia-Hercegovinát, Georgiát, Moldovát, Montenegrót, Észak-Macedóniát, Szerbiát és Törökországot nyilvánították biztonságos származási országnak.

Kivételt a háború sújtotta Ukrajna képez, valamint azok az országok, amelyek esetében az elfogadott menedékjogi kérelmek aránya meghaladja a 20 százalékot. Ahhoz viszont, hogy az új javaslat életbe lépjen, és kiegészítse a 2026 júniusában életbe lépő uniós migrációs paktumot, még az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak is jóvá kell hagyniuk. 

Előrejelzések szerint 2025. április 24-én kezdődhetnek meg az egyeztetések az Európai Unió Tanácsának menekültügyi munkacsoportjában. A biztonságos származási országokból érkezők esetében Olaszország már 2023 óta gyorsított eljárást alkalmaz, előrevetítve a bizottság javaslatában megfogalmazott intézkedések egy részét. A 2023 novemberében Albániával kötött megállapodás szerint az ilyen országokból származó, tengeren elfogott felnőtt férfiakat albániai eljárási központokba szállítják.

Az uniós lista mellett továbbra is érvényben maradnának a tagállamok által meghatározott biztonságos származási országok jegyzékei. Németország már korábban felvette a nemzeti listára az uniós javaslatban szereplő hét ország zömét, ugyanakkor szerepel rajta Ghána és Szenegál is. Olaszország listája 19 országot tartalmaz, köztük Albániát, Algériát, a Zöld-foki Köztársaságot, Elefántcsontpartot, Egyiptomot és Gambiát. A leghosszabb, húsz országot tartalmazó jegyzéket Hollandia állította össze: Örményországot, Brazíliát, Jamaicát, Mongóliát és Marokkót is biztonságos származási országgá nyilvánították, írja az elemzés.

Borítókép: Olaszországba tengeri úron érkező migránsokat szállító busz (Fotó: Anadolu/STRINGER)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.