A brit és az európai uniós fiatalok kölcsönös letelepedési és munkavállalási szabadságjogairól szóló további tárgyalásokról állapodott meg hétfőn a brit kormány az EU-val.

Nagy-Britannia és az Európai Unió hétfői londoni csúcstalálkozóján több más sarkalatos jelentőségű területen sikerült egyezségre jutni.
Ez volt az első ilyen jellegű hivatalos kétoldalú csúcsértekezlet a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (brexit) óta.
Keir Starmer brit miniszterelnök a legjelentősebb diplomáciai események helyszínéül szolgáló londoni Lancaster House-ban fogadta Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, António Costát, az uniós tagállamok állam- és kormányfői alkotta Európai Tanács vezetőjét és számos más uniós tisztviselőt.
A hétfőn bejelentett kétoldalú megállapodás érinti egyebek mellett a halászati jogok és az agrárexport szabályozását.
A Downing Street tájékoztatásából ugyanakkor kiderül, hogy a fiatalok letelepedési és munkavállalási szabadságjogainak kölcsönös helyreállításáról még egyeztetésekre van szükség. A londoni miniszterelnöki hivatal úgy fogalmaz, hogy Nagy-Britannia és az EU „további együttműködésről” állapodott meg egy olyan program kialakítása érdekében, amely lehetővé tenné, hogy a fiatalok „ismét szabadon utazhassanak és dolgozhassanak Európában”.
Az egyelőre részletek nélküli tájékoztatás szerint az új szabályozás létszám- és időtartambeli korlátozásokat is tartalmazna.
London a brit EU-tagság megszűnése után új, pontozásos – főleg a szakképzettséget és az angolnyelv-tudást előnyben részesítő – bevándorlási szabályozást honosított meg, amely nem tesz különbséget az Európai Unióból és a világ más térségeiből újonnan érkezők letelepedési és munkavállalási kérelmeinek elbírálása között.