Így szegényednek el a németek

Drámai mértékben csökkent a német háztartások vagyona az elmúlt években – derül ki a Bundesbank friss jelentéséből. A medián nettó vagyon 2021-es 90 500 euróról 2023-ra 76 000 euróra zsugorodott, inflációval kiigazítva ez 15 százalékos visszaesést jelent.

Forrás: Brussels Signal2025. 05. 12. 15:21
Friedrich Merz megválasztott német kancellár és Olaf Scholz leköszönő német kancellár beszélgetnek a berlini Bundestagban Fotó: Odd Andersen Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Noha a bruttó számok enyhe növekedést mutatnak, a valós érték – a háztartások vásárlóerejének megfelelően – jelentősen csökkent a magas infláció, az emelkedő kamatok és az ingatlanpiac stagnálása miatt, írja a Brussels Signal.

Symbolic photo: Knot in a ribbon with the colors of the Federal Republic of Germany. Berlin, May 6, 2025. (Photo by Thomas Trutschel / Photothek Media Lab / dpa Picture-Alliance via AFP)
Illusztráció (Fotó: DPA/AFP/Thomas Trutschel)

Az átlagos vagyon 11 százalékkal csökkent 239 200 euróra, de ez az érték torzul a nagyon gazdag háztartások miatt, így kevésbé tükrözi a társadalom egészének helyzetét – állítják a tanulmány szerzői.

A középosztály szenved, a vagyoni egyenlőtlenség stagnál

A jelentés szerint nem nőtt a vagyoni egyenlőtlenség, sőt, a leggazdagabb tíz százalék részesedése a teljes vagyonból kissé csökkent: 2021-ben még 56 százalékot birtokoltak, 2023-ban pedig már „csak” 54-et. A Gini-együttható – amely a vagyoni egyenlőtlenséget méri – gyakorlatilag változatlan maradt: 72,4 százalék.

Ugyanakkor a Bundesbank megjegyzi, hogy ha figyelembe vesszük a nyugdíjrendszerekből és hasonló állami ellátásokból származó jövőbeli követeléseket is, akkor a vagyoni különbségek csökkennek. Ilyen számítások szerint a Gini-együttható akár 58 százalékra is csökkenhetne, különösen a szegényebb háztartások esetében, akiknek ezek az állami jogosultságok jelentősen javítják a pénzügyi helyzetét.

A legnagyobb különbséget az ingatlantulajdon jelenti. Azok a háztartások, amelyeknek saját ingatlanjuk van, 380 ezer–450 ezer eurós medián vagyonuk van, míg a bérlők medián vagyona csupán 18 300 euró. Ez jól mutatja az ingatlan szerepét a vagyonfelhalmozásban.

A vagyoni különbségek régiók között is jelentősek maradtak 35 évvel a német újraegyesítés után: a keletnémet háztartások medián vagyona csupán 35 900 euró volt, míg nyugaton elérte a 364 900 eurót.

„Németország elszegényedik” – figyelmeztetnek a szakértők

Thorsten Polleit közgazdász, a Mises Intézet elnöke aggasztónak nevezte a jelentést. Közösségi oldalán így fogalmazott: 

Az igazság: Németország elszegényedik.

A Bundesbank kétévente készít részletes felmérést a német háztartásokról, a következő adatgyűjtést 2026-ban tervezik. A mostani visszaesés alapján elemzők további óvatosságra intenek, különösen a középosztály és a vagyonfelhalmozás jövője kapcsán.

Borítókép: Friedrich Merz megválasztott német kancellár és Olaf Scholz leköszönő német kancellár beszélgetnek a berlini Bundestagban (Fotó: AFP/Odd Andersen) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.