A kommunista propaganda terjesztése bűncselekmény

A kommunizmus terjesztését mostantól a náci propaganda szintjén kezeli a cseh jog. Petr Pavel elnök aláírta azt a történelmi jelentőségű törvénymódosítást, amely egyértelműen bűncselekménynek minősíti a kommunista eszmék népszerűsítését.

2025. 07. 23. 11:47
Petr Pavel cseh államfő Fotó: BEATA ZAWRZEL Forrás: NurPhoto
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A július 17-én hatályba lépett rendelkezés módosította a büntető törvénykönyv 403. szakaszát, amely eddig már tiltott olyan mozgalmakat, amely „az emberi jogok és szabadság elnyomására irányulnak”, továbbá tiltotta az „etnikai, nemzeti, vallási vagy osztálygyűlölet” szítására alkalmas szervezeteket. Az új paragrafus bővítésével most már a kommunista propaganda is kifejezetten büntetendő: 5 évig terjedő börtönnel, súlyosbító körülmények esetén pedig akár 3–10 évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatják – írja a Brussels Signal.

Petr Pavel elnök aláírta azt a történelmi jelentőségű törvénymódosítást, amely egyértelműen bűncselekménynek minősíti a kommunista eszmék népszerűsítését (Fotó: BERND VON JUTRCZENKA / DPA)
Petr Pavel elnök aláírta azt a történelmi jelentőségű törvénymódosítást, amely egyértelműen bűncselekménynek minősíti a kommunista eszmék népszerűsítését (Fotó: DPA/Bernd von Jutrczenka)

A törvénymódosítás válaszként született arra a helyzetre, hogy miközben a náci szimbólumokat már régóta szigorúan tiltják, a kommunista eszmék és jelképek terjesztését sokáig megtűrték, sőt gyakran elnézően kezelték

– a kommunista párt pedig mindeddig szabadon folytathatta propagandatevékenységét, történelmi párhuzamok figyelmen kívül hagyásával – írja az Euronews.

Michal Zuna, a TOP 09 parlamenti képviselője a határozatot „szimbolikus igazságszolgáltatásnak” nevezte a kommunista rezsim (1948–1989) áldozatai – köztük Václav Havel – számára. Szerinte a kommunizmust és a nácizmust is „egy mércével kell mérni, mert mindkettő elnyomó rendszeren alapult”.

Martin Exner képviselő szerint mindkét ideológia ugyanúgy élt a koncentrációs táborokkal és a megfélemlítés eszközeivel, az antiszemitizmus és az erőszak pedig egyaránt jellemezte őket, csak abban különböztek egymástól, hogy a náci gyűlölet etnikai alapú volt, míg a kommunista osztályalapú – a módszerek viszont ugyanazok.”

A Totalitárius Rendszerek Kutatóintézete arra hívta fel a figyelmet, hogy az új szabályozás orvosolja a „tisztességtelen megkülönböztetést”: eddig például Lenin-figurás árucikkeket árulhattak – náci relikviák azonban tilosak voltak. Az intézet szerint 

a marxista tanítások „gyökerükben az erőszakra épülnek”, és fel kell számolni e kettős mércét.

A kommunista párt politikai leszámolást emleget

A Cseh és Morva Kommunista Párt (KSČM) politikai indíttatásúnak tartja a törvénymódosítást, amelyet diszkriminatívnak nevezett, szerintük az célzottan cenzúrát vezet be, és a politikai ellenfelek elhallgattatását, kiszorítását szolgálja. A párt álláspontja szerint a változtatás mélyen sérti mind a fasizmus áldozatait, mind pedig azokat a kommunista partizánokat, akik életüket adták a diktatúrák elleni harcban.

Borítókép: Petr Pavel cseh államfő (AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.