Ukrajna elmarad a technológiai szabadalmak számában – Oroszországhoz és más országokhoz képest. (A Defense Express megjegyzi, hogy a hivatkozott szabadalmi adatok a 2022–2023-as időszakból származnak, amikor az ukrajnai fejlesztések még felfutóban voltak, így azok nem feltétlenül tükrözik a jelenlegi helyzetet.)
Kiszámíthatatlanság a minőségben és a gyártásban is
A szakértők hangsúlyozták a hosszú távú védelmi szerződések fontosságát, amik lehetővé tennék az ukrán vállalatok számára, hogy jobban tervezhessenek előre a munkaerő-felvétellel, ellátási láncokkal és beruházásokkal kapcsolatban – amik régóta fennálló problémák az ukrán hadiiparban.
Egy másik kiemelt prioritás a gyártás szabványosítása lenne, amely segíthet csökkenteni a hibás vagy gyenge minőségű drónok előállítását. A jelentés szerint Ukrajnának egyensúlyt kellene teremtenie a tömeggyártás és az egyedi, fejlett technológiájú UAV-k – például optikai szálas vagy mesterséges intelligencia által vezérelt drónok – fejlesztése között.
Ukrajna a drónfejlesztések egyik globális élharcosává vált és rendszeresen hajt végre csapásokat mélyen az orosz vonalak mögött. Az egyik legjelentősebb akció a június 1-i Pókháló hadművelet volt, amit az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) indított. A támadások egy időben négy kulcsfontosságú orosz katonai repülőteret céloztak meg. Az SZBU állítása szerint
a hadművelet mintegy hétmilliárd dollárnyi kárt okozott Oroszországnak, és az orosz cirkálórakéta-hordozó bombázók egyharmadát harcképtelenné tette.
Ukrajna tervei: dróntámadás minden nap
Rusztem Umerov védelmi miniszter egy zártkörű júniusi tájékoztatón közölte, hogy Ukrajna fokozza a mélyen orosz területek ellen irányuló, nagy hatótávolságú dróntámadásokat, és több tízezer nagy hatótávolságú drón gyártására kötöttek szerződést.