Németország visszaadja Afrikának az ellopott műtárgyait

A benini bronzokkal kapcsolatos döntés széles körű vitát válthat ki az egykori gyarmatosítók körében.

2021. 05. 02. 7:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németország visszaszolgáltatja Nyugat-Afrikának a benini bronzok néven ismert műtárgyakat, amelyeket a mai Benin és Nigéria területén lévő Dahomey királyságból tulajdonítottak el brit gyarmatosítók a tizenkilencedik században – közölték a német hatóságok pénteken. A több száz elrabolt műkincset világszerte értékesítették, így jutott el egy részük német múzeumokba is.

– Ez egy fordulópont a gyarmati múltunk rendezésében

– üdvözölte Heiko Maas német külügyminiszter a Nigériával kötött megállapodást a műkincsek visszaszolgáltatásáról.

Monika Grütters német kulturális miniszter hangsúlyozta, hogy a benini bronzokkal kapcsolatos lépés kulcsfontosságú próbatétele lehet annak, hogyan fog az ország a továbbiakban szembenézni a gyarmati múltjával.

– Történelmi és erkölcsi felelősségünkkel nézünk szembe

– jelentette ki. Hozzátette: Németország szeretne megbékélni azok leszármazottjaival, akiktől ellopták a kincseket a gyarmati időkben. A műtárgyak visszaszállítását legkorábban 2022-ben kezdik el.

A brit gyarmatosítók expedíciójuk során mintegy négyezer bronz és elefántcsont műtárgyat, köztük domborműveket és szobrokat vittek magukkal, amelyeket a nigériai és a benini kormány az 1960-as évek óta követel vissza.

Míg több száz műemlék a londoni British Museumban kötött ki, körülbelül ötszázharminc tárgy a világ egyik legnagyobb történelmi gyűjteményét magáénak tudó Berlini Néprajzi Múzeumba került.

A British Museum egyelőre nem tervezi, hogy visszaadná a kollekcióját.

– Az 1897-es brit katonai expedíció pusztítása és fosztogatása nem vitatott – írja közleményében a brit múzeum, hozzátéve, hogy a benini tárgyak megszerzésének körülményeiről a kiállításuk keretében és a honlapjukon is tájékoztatják a látogatókat.

– Úgy gondoljuk, hogy a British Museum ereje a gyűjtemény terjedelmében és mélységében rejlik, lehetővé téve látogatók millióinak, hogy betekintést nyerjenek a világ különböző kultúráiba, és abba, hogy ezek hogyan kapcsolódtak egymáshoz az idők során.

Jürgen Zimmerer, a Hamburgi Egyetem történelem szakos professzora szerint azonban Németország döntése valószínűleg széles körű vitát vált majd ki az egykori gyarmatosító országok körében a műtárgyak kezeléséről.

– Nőni fog a nyomás a többi országon is, és a brit álláspont egyszerűen nem lesz fenntartható

– magyarázta a történész, akinek kutatási területéhez tartozik a benini bronzok történelme is. Zimmerer elmondta azt is, hogy bár elégedett Berlin döntésével, nem tartja túl határozottnak a lépést.

– Nem határozták meg a bronzok szállításának pontos idejét, és kötelezettségvállalást sem tanúsítottak arról, hogy mindegyik ellopott kincset visszaadják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.